Pre každého milovníka HiFi je vinylová platňa vecou dennej potreby. Pri opakovanej manipulácii a prehráavaní sa však nedá vyhnúť jej postupnému opotrebovaniu, životnosť platne bohužiaľ nie je neobmedzená 🙁 Pritom samozrejme sú niektoré kúsky v našich zbierkach nenahraditeľné. Naviac často nevieme dopredu odhadnúť ktoré platne sa v zbierke behom času stanú unikátmi. Preto je potrebné dopriať vinylovej platni priebežnú a dôslednú starostliovosť. Ľahkomyseľnosť nie je na mieste! Stačí si uvedomiť samotnú finančnú hodnotu i priemernej zbierky platní ktorá pomerne krátkej dobe zbierania dokáže dosiahnuť i niekoľkonásobnú hodnotu celej HiFi sústavy.



Umelá hmota, z ktorej je platňa vyrobená je síce pomerne pružná a odolná, napriek tomu však jemná drážka s mikroskopickým záznamom značne trpí i nepatrným mechanickým poškodením. Takéto poškodenie môže narušiť dráhu ihly pri prehrávaní danej drážky a vážne poškodiť hrot ihly. Aby sme sa takejto situácii vyvarovali, musíme bezpodmienečne zabrániť dotyku všetkých predmetov so záznamovým poľom platne. Na to musíme myslieť už pri vyberaní platne z ochranného obalu. Za žiadnu cenu sa platne nesmieme dotknúť platne prstami v miestach, kde sú drážky. Mohli by sme drážky porušiť, alebo zašpiniť záznamové pole na platni. Rovnako nesmieme dovoliť aby sa platňa trela o ochranný obal, mohla by sa poškriabať. Na zamedzenie odporúčame používať vnútorné antistatické obaly. Viac o nich sa dočítate v článku venujúcemu sa obalom.  K mechanickému poškodeniu drážok dochádza rovnako pri nesprávnom uložení platní.
 

Správne držanie platne

Aký postup pri vyberaní platne a ukladaní na tanier gramofónu teda zvoliť?

Začiatok prehrávania:

  1. Vytiahneme ochranný obal s platňou z úložného miesta.
  2. Vytiahneme vnútorný obal s platňou. Jednou rukou držíme ochranný obal a druhou rukou z neho vytiahneme platňu vo vnútornom obale. Ochranný obal položíme nabok.
  3. Vyberieme platňu. Prstami jednej ruky držíme vnútorný obal, druhú ruku podsunieme pod platňu, uchopíme ju prstami v mieste etikety (obrázok hore) a palcom alebo bruškom palca za hranu a opatrne ju vytiahneme. Za žiadnu cenu sa platne nesmieme dotknúť platne prstami v miestach, drážok. Mohli by sme drážky zašpiniť.
  4. Umiestnime platňu na tanier gramofónu. Platňu uchopíme bočným tlakom prstov (obrázok dole) na protiľahlé strany a opatrne ju zhora nasadíme na osku taniera gramofónuPlatňu nikdy nekladieme na už točiaci sa tanier a rovnako ju ani neskladáme kým sa tanier točí.
  5. Ramienko premiestnime na začiatok platne. Nikdy nespúšťame ramienko na platňu rukami. Používame páčku zdvihu ramena prenosky.
  6. Zapneme motor. 
  7. Zakryjeme gramofón ochranným krytom. Zakrývaním gramofónu vieme zamedziť zachytávanie prachu na povrchu platne. Vychutnáme si obsah.

Ukončenie prehrávania:

  1. Odkryjeme ochranný kryt gramofónu.
  2. Zdvihneme ramienko. Pomocou páčky zdvihu a vrátime ho do východiskovej polohy na držiaku.
  3. Vypneme motor.
  4. Zoberieme platňu z taniera. Platňu uchopíme bočným tlakom prstov na protiľahlé strany a opatrne ju odstránime z taniera gramofónu.
  5. Vložíme platňu do vnútorného obalu. Prechytíme platňu do jednej ruky prstami v mieste etikety a palcom alebo bruškom palca za hranu. Platňu opatrne vložíme naspäť do vnútorného ochranného obalu.
  6. Vložíme platňu do ochranného obalu. Platňu ihneď po dohraní opatrne vsunieme do obalu, nespúšťame ju do vnútra z výšky, mohli by sme obal roztrhnúť.

Dosť bolo teórie. Ukážku práce pri samotnom vyberaní vinylovej platne z obalu, prehrávaniu a nakoniec uloženiu platne naspäť do obalu si predvedieme na nasledujúcom videu. 



Zapamätáme si, že platňa nepatrí nikam inam než do ochranného obalu alebo na tanier gramofónu. Používaním spomenutého postupu môžete predĺžiť životnosť svojich platní a zabrániť ich poškodeniu pri manipulácii či prehrávaní. 

Autor Andrej Saxon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *