​V predchádzajúcej časti nášho seriálu o časopisoch zaoberajúcimi sa vinylovými platňami a hudbou sme sa venovali americkému časopisu Billboard. V spojených štátoch však v druhej polovici 60-tych rokov začal vychádzať ešte jeden zaujímavý časopis, ktorý si razí cestu k čitateľom dodnes. Aj Vám napadol časopis Rolling Stone? Máte pravdu, dnes bude reč práve o ňom.

Časopis Rolling Stone

Písal sa rok 1967, keď v Kalifornsom meste San Francisco, krátko po legendárnom ”Lete lásky” (”Summer of Love”), vzišiel na svetlo sveta prvý výtlačok časopisu. Zakladateľom bol Jann Wenner, ktorý je doteraz jeho editorom a vydateľom, spolu s hudobným kritikom Ralphom J. Gleasonom. Vo svojich začiatkoch sa časopis Rolling Stone zaoberal hlavne kultúrou a životným štýlom hippies. Už vo svojich prvých vydaniach Wenner poznamenal, že Rolling Stone „nie je iba o hudbe, ale aj o veciach a vzťahoch, ktoré k hudbe prislúchajú“. Tento postoj sa stal mottom tohto magazínu.

Ako sa písalo o vinylových platniach - Rolling Stone logo

Prvé vydanie vyšlo 9. novembra 1967 v novinovom formáte a stálo 35¢. V úvode Wenner vysvetlil, že titul časopisu sa odvoláva na bluesovú pieseň “Rollin ‘Stone” z roku 1950, ktorú zložil Muddy Waters, rock and rollovú kapelu Rolling Stones a hitový singel Boba Dylana “Like a Rolling Stone“. Na obale prvého vydania časopisu bol obrázok z filmu Johna Lennona ”How I Won the War”ktorý okamžite vytvorí zmes politiky, kultúry a hudby, ktorá mala definovať časopis.
Prvé publikácie, v rokoch 1967-1972, boli v zloženom ”bulvárnom” novinovom formáte, bez sponiek. Tlačené čiernym atramentovým textu jednofarebného zvýraznenia, ktoré spravilo unikátnym každé vydanie.


Jedno z prvých vydaní časopisu.
Vydanie časopisu Rolling Stone z 9. novembra 1967

Zoznam vydaní časopisu Rolling Stone 60. rokov. 


Začiatok 70. rokov 20. storočia bol poznamenaný vznikom tzv. gonzo-žurnalizmu, písaním bez objektívnosti v ktorom fakty splývajú s fikciou. Rolling Stone sa začal zameriavať viac na politický život. Štýl písania politicky zameraných článkov bol ovplyvnený kombináciou informácie o reálnych faktoch prezentovaných na osobných postojoch novinárov. ​ Významným predstaviteľom gonzo-žunalismu bol Hunter S. Thompson, ktorý v časopise Rolling Stone prispieval v politickej sekcii. Zverejnil dva úryvky zo svojho dnes už kultového románu Fear and Loathing in Las Vegas (Strach a hnus v Las Vegas) o tom ako na začiatku 70. rokov idealizmus „detí kvetín“ začína podliehať sklamaniu, zlobe a šialenstvu a k moci nastupuje cynizmus. Aj v tomto období prešiel dizajn časopisu zmenou. V roku 1973 boli vydané štvorfarebné tlače s rôznou veľkosťou novinového papiera. Neskôr v roku 1979 sa objavil čiarový kód.

V tomto čase vydal časopis niektoré z najznámejších príbehov. Magazín pomohol naštartovať kariéru mnohým autorom ako sú Cameron Crowe, Joe Klein, Joe Eszterhas či P. J. O’Rourke. Zaujímavé postoje, štýl a príbehy, či originálne prístupy autorov spôsobili, že sa časopis Rolling Stone stal atraktívnym médiom, ktoré v 70. rokoch formovalo populárnu kultúru. Dostať sa na jeho titulnú stránku sa pre populárne osobnosti stalo prestížnou záležitosťou. V roku 1977 sa časopis presťahoval z San Francisca do New Yorku. 


Ako sa písalo o vinylových platniach - Rolling Stone 1975
Vydanie časopisu Rolling Stone z 13. marca 1975.

Zoznam vydaní časopisu Rolling Stone 70. rokov.


V 80. rokoch sa časopis začal pretvárať na všeobecný “zábavný” časopis. Hudba bola stále dominantnou témou, ale v televízii, filmoch a dnešnej popovej kultúre sa stále zvyšovalo pokrytie celebrít. Časopis tiež inicioval začiatok vydávania “Hot Issue” raz do roka. Spoločnosť Rolling Stone bola spočiatku známa svojim hudobným pokrytím a Thompsonovým politickým spravodajstvom. V roku 1980 sa dizajn časopisu opäť zmenil. Obálka začala vychádzať na leskom papieri s veľkým formátom (10 “× 12”).


Ako sa písalo o vinylových platniach - Rolling Stone 1980
Vydanie časopisu Rolling Stone z 21. augusta 1980.

Zoznam vydaní časopisu Rolling Stone 80. rokov.


V 90. rokoch časopis zmenil svoj formát, aby oslovil mladšiu čitateľskú komunitu. Jeho obsah začal byť viac zameraný na pre mladých atraktívne témy o súčasných televíznych a filmových hviezdach a na populárnu hudbu. To viedlo ku kritike, že časopis viac zdôrazňoval štýl nad podstatou a hodnotou článkou. Vo výsledku sa však stal sa viacej bulvárnym, čím si udržal značný trhový úspech a popularitu.


Vydanie časopisu Rolling Stone z 24. januára 1991.
Vydanie časopisu Rolling Stone z 24. januára 1991.

Zoznam vydaní časopisu 90. rokov. 


Rok 2004 bol označený ako rok 50. výročia vzniku rocku. Rolling Stone k tejto príležitosti už v roku 2003 publikoval rôzne série zoznamov rockových veľkolepostí, ktorými sa rozhodol na toto výročie upozorniť. Takto vznikli zoznamy ako  ”The Rolling Stone’s 100 greatest guitarists of all time”’ (Sto najlepších gitaristov všetkých čias) a ”The 500 Greatest Albums of All Time” (500 najlepších albumov všetkých čias). V roku 2004 nasledovali zoznamy ”50 Moments That Changed the History of Rock & Roll” (50 najvýznamnejších momentov, ktoré zmenili históriu rocku) a ”The 500 Greatest Songs of All Time” (500 najlepších piesní všetkých čias). 

Časopis The Rolling Stone Magazine patrí v súčasnosti spoločne s magazínom Billboard k najvplyvnejším médiám populárnej kultúry. 7. mája 2006 vyšlo v poradí tisíce číslo časopisu Rolling Stone. Obálka tohoto čísla je reminiscenciou na obal albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band skupiny The Beatles a zobrazuje niektoré z najvýznamnejších osobností, ktoré sa na obálke magazínu objavili. Vydaním z 30. októbra 2008 zmenšil Rolling Stone veľkosť časopisu na štandarný formát.     


Vydanie časopisu Rolling Stone zo 7. mája 2006.
Vydanie časopisu Rolling Stone zo 7. mája 2006.

Zoznam vydaní časopisu zo začiatku 21 storočia.


V posledných rokoch časopis obnovil svoj tradičný mix obsahu vrátane hlbokých politických príbehov. Obsah rozšíril aj o pokrytie finančnej a bankovej problematiky. V dôsledku toho časopis zaznamenal zvýšenie záujmu čitateľov.


Vydanie časopisu Rolling Stone z augusta 2011.
Vydanie časopisu Rolling Stone z augusta 2011.

Zoznam vydaní časopisu Rolling stone z 21 storočia. 


Počnúc 13tym májom 2019 Rolling Stone opätovne spustil päť hudobných rebríčkov, poháňaných dátami spoločnosti BuzzAngle, partnerskej spoločnosti časopisu. Rebríčky Rolling Stone pozostávajú z Top 100 piesní a Top 200 albumov, ktoré sú aktualizované denne. Rovnako ako top 500 streamovaných hudobníkov, 25 najtrendovejších umelcov a prierezom 25 umelcov, ktoré budú aktualizované na týždennej báze.

Všetky spomenuté rebríčky nájdete tu.

Téma časopisov ktoré sa venovali LP platniam a hudbe nám ostáva stále otvorená, preto sa v nasledujúcom pokračovaní budeme venovať časopisom z Veľkej Británie.

Autor Andrej Saxon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *