LP platne, gramofónové platne alebo aj vinylové platne sú analógové záznamové médium pre uchovanie a reprodukciu zvuku, ktoré sú tu s nami už 135 rokov. V počiatkoch boli platne vyrábané zo šelaku, neskôr v 40-tych rokoch 20-teho storočia sa stal polyvinylchlorid bežnou súčasťou výroby a udomácnil sa názov vinyl. Zmena materiálu média viedlo k možnosti zníženia rýchlosti otáčok a dlhšieho záznamu na platni. Priemerná doba hrania jednej strany bola zhruba 22 minút. Tak sa zrodili nám všetkým známe dlhohrajúce (LongPlay) LP platne či slangovo LP-čky.

Vo všeobecnosti je zvukový záznam na LP platňu prenesený formou špirálovej drážky sústredene umiestnenej na jej povrchu. Zvuková informácia v drážke má analógovú podobu. Záznam na platni je mechanický. TO znamená, že rovnako snímaný mechanicky pomocou hrotu prenosku, ľudovo zvaného ihla.

LP platňa na gramofóne technics
LP platňa na gramofóne technics

Hľadať vinylové platne na Phono.sk:

LP platne v Česko-Slovensku

LP platne sa stali aktívnou súčasťou aj novovzniknutého štátu Česko-Slovenska. Počas prvej republiky boli najznámejšie značky gramofónových platní Ultraphon, Supraphon, His master’s voice, Esta, Odeon, Polydor, Rekord, Artona, Selekton a mnoho ďalších. Medzi týmito značkami existovali rozdiely v cene a kvalite nahrávok. Napríklad značky Artona a Selekton boli špeciálne vytvorené firmou Ultraphon na vydávanie menej kvalitných nahrávok. Táto prax však bola obvyklá aj u iných firiem.

Počas socializmu v Česko-Slovensku existovala iba značka Supraphon, od roku 1967 Panton a od roku 1971 na Slovensku aj Opus.


Dlhoročná výroba LP platní v Loděnici

Od druhej polovice 80. rokov do začiatku 90. rokov 20. storočia rozšírenie platní prudko kleslo v prospech kompaktných diskov.

Za prvý polrok roku 2021 sa celosvetovo predalo 19,2 milióna vinylových albumov, čo bolo viac ako CDčiek (18,9 milióna). Na americkom trhu vinyl prekonal cédečká v roku 2020, prvý krát za 34 rokov.

Najnovšie LP platne na webe Phono.sk:

Prinášame Vám aktuálnu ponuku LP platní na našom webe.