LP platne, gramofónové platne alebo aj vinylové platne sú analógové záznamové médium pre uchovanie a reprodukciu zvuku, ktoré sú tu s nami už 135 rokov. V počiatkoch boli platne vyrábané zo šelaku, neskôr v 40-tych rokoch 20-teho storočia sa stal polyvinylchlorid bežnou súčasťou výroby a udomácnil sa názov vinyl. Zmena materiálu média viedlo k možnosti zníženia rýchlosti otáčok a dlhšieho záznamu na platni. Priemerná doba hrania jednej strany bola zhruba 22 minút. Tak sa zrodili nám všetkým známe dlhohrajúce (LongPlay) LP platne či slangovo LP-čky.
Vo všeobecnosti je zvukový záznam na LP platňu prenesený formou špirálovej drážky sústredene umiestnenej na jej povrchu. Zvuková informácia v drážke má analógovú podobu. Záznam na platni je mechanický. TO znamená, že rovnako snímaný mechanicky pomocou hrotu prenosku, ľudovo zvaného ihla.
Hľadať vinylové platne na Phono.sk:
LP platne v Česko-Slovensku
LP platne sa stali aktívnou súčasťou aj novovzniknutého štátu Česko-Slovenska. Počas prvej republiky boli najznámejšie značky gramofónových platní Ultraphon, Supraphon, His master’s voice, Esta, Odeon, Polydor, Rekord, Artona, Selekton a mnoho ďalších. Medzi týmito značkami existovali rozdiely v cene a kvalite nahrávok. Napríklad značky Artona a Selekton boli špeciálne vytvorené firmou Ultraphon na vydávanie menej kvalitných nahrávok. Táto prax však bola obvyklá aj u iných firiem.
Počas socializmu v Česko-Slovensku existovala iba značka Supraphon, od roku 1967 Panton a od roku 1971 na Slovensku aj Opus.
Od druhej polovice 80. rokov do začiatku 90. rokov 20. storočia rozšírenie platní prudko kleslo v prospech kompaktných diskov.
Za prvý polrok roku 2021 sa celosvetovo predalo 19,2 milióna vinylových albumov, čo bolo viac ako CDčiek (18,9 milióna). Na americkom trhu vinyl prekonal cédečká v roku 2020, prvý krát za 34 rokov.
Najnovšie LP platne na webe Phono.sk:
Prinášame Vám aktuálnu ponuku LP platní na našom webe.