Ako som už naznačil na začiatku, na svete je veľa rôznych kvalitných titulov a preto je veľmi ťažké vybrať albumy ktoré ulahodia každému. Náš výber je čisto subjektívny a je možné, že sa počas pôsobenia na našom blogu bude meniť ☺
Rebríček sme zámerne zoradili podľa abecedy aby sme žiadnemu z albumov nepridali ani neubrali na dôležitosti. Tituly sme vyberali na základe vlastných skúseností s posluchom a celkovej atmosféry pri počúvaní práve z vinylu. Pripravili sme si ich rovno 20 a pridali k tomu ešte naše dva osobné tipy na záver. Pokiaľ práve neviete, čo si chcete vypočuť, alebo čím sa najbližšie potešiť, tu sú naše odporúčania:
  • Amy Winehouse ‎– Back To Black


    Druhý štúdiový album britskej jazzovej, soulovej a R&B speváčky Amy Winehouse, 5-krát ocenený cenou Grammy. Amy ako kontroverzná speváčka dokázala do svojich presní vniesť dušu, cit a neuveriteľnú energiu.

 

  • B.B. King & Eric Clapton ‎– Riding With The King


    Bluesový album Legendy BB Kinga a Erica Claptona vydaný v roku 2000 a ocenený cenou Grammy za tradičný bluesový album. Obsahuje prepojenie akustických ale aj elektronických piesní, pričom ich spojenie vytvára neuveriteľnú atmosféru a predsa, kto by si nechcel zajazdiť s Kingom? ☺

 

  • The Beatles ‎– Revolver


    Sú to predsa Beatles, nad tým netreba premýšľať
    Album sa nachádza na treťom miestne zoznamu 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 zverejnil časopis Rolling Stone (na prvom mieste tohto zoznamu je ďalší album The Beatles s názvom Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band).

 

  • Bon Jovi ‎– Slippery When Wet


    Tretí a najúspešnejší štúdiový album skupiny Bon Jovi. Album priniesol piesne, ktoré dodnes patria medzi najznámejšie skladby v histórii kapely Bon Jovi. Sú to hity ako „You Give Love a Bad Name“, „Livin’ on a Prayer“ a „Wanted Dead or Alive“. Album obsahuje hard rockové pecky, ktoré si najlepšie vychutnáte práve z LP. Sú prejavom mladej energie a chuti do života. Album je rovnako spomínaný v knihe 1001 Albums You Must Hear Before You Die (1001 Albumov ktoré musíš počuť než zomrieš).

 

  • The Clash ‎– London Calling


    Tretí album kapely The Clash a ôsmy najlepší album všetkých čias podľa časopisu Rolling Stone. Album ocenený mnohými hudobnými kritikmi, ktorý prekypuje emóciami ako môžeme vidieť už aj na obale. Práve z vinylu zaručuje zaujímavý posluchový zážitok.

 

  • The Dave Brubeck Quartet ‎– Time Out


    Štúdiový album amerického jazzového klaviristu Dave Brubecka, vydané so súborom The Dave Brubeck Quartet v decembri 1959. Album bol vytvorený ako experiment s použitím hudobných štýlov ktoré Brubeck objavil v zahraničí počas turné v Eurázii, napríklad skupinou pouličných hudobníkov z Turecka, ktorí hrajú tradičnú tureckú ľudovú pieseň v 9/8 rytme, čo je vzácny takt pre westernovú hudbu. Aj tento album je spomínaný v knihe 1001 Albums You Must Hear Before You Die (1001 Albumov ktoré musíš počuť než zomrieš).

 

  • David Bowie ‎– The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars


    Jedná sa o piaty štúdiový album britského hudobníka Davida Bowieho ktorý nám rozpovedá príbeh o fiktívnej rockovej hviezde „Ziggy Stardust“. Album je považovaný za najlepší album všetkých čias a podľa časopisu Rolling Stone sa umiestnil na 35 mieste v rebríčku najlepší album všetkých čias.

 

  • Deep Purple ‎– Stormbringer


    Deviaty štúdiový album kapely Deep Purple, po ktorého vydaní na pár rokov odchádza Ritchie Blackmore. Album Stormbringer dokázal zmiešať prvky rocku, soulu a funku do výnimočnej roviny, ktorú sa oplatí vypočuť práve z Vášho gramofónu.

 

  • Dire Straits ‎– Dire Straits


    Debutový album britskej skupiny Dire Straits, založenou Markom Knopflerom, jeho bratom Davidom Knopflerom, Johnom Illsleym a Pickom Withersom, ktorý sa stal oporným stĺpom klasického rocku počas doby prekvitajúceho Punku. Čo je na tomto albume výnimočné? Je to práve zvuk ktorý sa podarilo nahrať štúdiu ‘Basing Street’ v Londýne a zapečatiť do platne. Pieseň Sultans of Swing z tohto albumu je toho dôkazom, ocitla sa na štvrtom mieste rebríčka Hot 100 časopisu Billboard.

 

  • Fleetwood Mac ‎– Rumours


    Jedenásty štúdiový album britsko-americkej rockovej skupiny Fleetwood Mac. Jedná sa o album roku 1978 ktorý označovali, že je hodný získavať túto cenu každý rok. Album obsahuje jedny z najlepšie nahraných vokálnych harmónií všetkých čias, rovnako ho charakterizuje výborný zvuk práve z verzii na LP.

 

  • Jean Michel Jarre ‎– Oxygene


    Album inštrumentálnej elektronickej hudby skomponovaný, produkovaný a zahraný francúzskym skladateľom Jean Michel Jarrem.
     Jarre nahral album vo svojom dome s použitím rôznych analógových syntetizátorov a ďalších elektronických nástrojov a efektov, čím dokázal vytvoriť netradičný a jedinečný zvuk. Album sa stal bestsellerom a bol prvým Jarreho albumom, ktorý dosiahol mainstreamový úspech.

 

  • The Jimi Hendrix Experience ‎– Axis: Bold As Love


    Druhý album skupiny The Jimi Hendrix Experience, vydaný pár mesiacov po ich debutovom albume Are You Experienced. Album je charakteristický unikátnym zvukom, ktorý si môžete najlepšie vychutnať priamo na vinyle. Mnoho z piesní na albume bolo nahraných za pomoci štúdiovej nahrávacej techniky štúdia Olympic v Londýne. Práve v dôsledku tohto faktu boli však zriedka hrávané naživo.

 

  • King Crimson ‎– In The Court Of The Crimson King (An Observation By King Crimson)


    Debutový štúdiový album britskej progresívnej rockovej skupiny King Crimson. Album dosiahol No.3 v britskom rebríčku. Bol remastrovaný a znovu vydaný na konci deväťdesiatych rokov. Album kombinuje aspekty rôznych hudobným foriem a vytvoril surrealistické dielo sily a originality.  Rovnako je považovaný za temný skvost post-psychedelického rocku ktorý by nemal chýbať na tanieri gramofónu.

 

  • Mike Oldfield ‎– Tubular Bells


    Debutový 
    album britského multiinštrumentalistu a skladateľa Mika Oldfielda a prvý album vydaný vydavateľstvom Virgin Records. Album je rozdelený na dve inštrumentálne skladby, z ktorých každá zaberala na pôvodnom vydaní celú jednu stranu LP platne. Väčšinu nástrojov nahral Oldfield úplne sám. Je to snáď iróniou, že Tubular Bells bol napísaný Oldfieldom, keď mal ešte len devätnásť rokov. Album je označený ako jeho najlepšia práca, inštrumentálnosť a prekvapivosť je tajuplná. Najsilnejší efekt zanecháva práve počúvaním z platne.

 

  • Muse ‎– Black Holes And Revelations


    Š
    tvrtý štúdiový album anglickej rockovej skupiny Muse. Album je oproti predošlým projektom Muse štýlovo odlišný, dynamický a energický. Podobne, ako predošlý album aj Black Holes and Revelations čerpá z politických tém a zo science fiction. Jeho texty pokrývajú témy politickej korupcie, invázie mimozemských votrelcov, revolúcie a konšpiračnej teórie nového svetového zriadenia, no sú na ňom aj bežné ľúbostné songy. 

 

  • Pink Floyd ‎– The Dark Side Of The Moon


    Jeden z najpredávanejších albumov všetkých čias. 
    Časopisom Rolling Stone zaradený na 43. miesto zoznamu 500 najlepších albumov. Album drží doposiaľ neprekonaný rekord v dĺžke umiestnenia sa v rebríčku Billboard 200, kde vydržal neuveriteľných 861 týždňov čo je skoro 17 rokov. Rovnako budete pripravený keď Vaše potomstvo zistí že Floyd je „Najlepšou kapelou na svete“. 🙂

 

  • Red Hot Chili Peppers ‎– Californication


    Siedmy štúdiový funk-rockový album americkej rockovej skupiny Red Hot Chili Peppers, ktorý je čiastočne návratom ku koreňom kapely. Titul bol pozitívne hodnotený aj zo strany kritiky. Gregom Tate z časopisu Rolling Stone album označil za výrazné hudobné a spirituálne oživenie a znovuvzkriesenie hudobného štýlu Red Hot Chili Peppers. Vie dobre naladiť a zrelaxovať.

 

  • Santana ‎– Abraxas


    Druhý štúdiový album larin-rockovej skupiny Santana ktorý bol vytvorený na základe úspechu živého vystúpenia s prvým albumom kapely na festivale Woodstock 1969. 
    Abraxas predstavuje zmes latinských vplyvov spojených so známymi rockovými melódiami. Album tiež demonštruje Santanovu štylistickú univerzálnosť, ktorou dosahuje pozoruhodný zvuk celého albumu.

 

  • Whitesnake ‎– Saints & Sinners


    Piaty štúdiový album skupiny Whitesnake prebíjajúcej sa hudobnou scnénou. 
    Rozpoloženie piesní na albume je energické, v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma titulmi, čo činí celkový efekt na poslucháča drsnejší a tvrdší. Úvodná pieseň Young Blood“ poslucháča nakopne hneď od začiatku s výborne znejúcim hlasom Davida Coverdala v najlepšej forme.

 

  • The Who ‎– Who’s Next


    Piaty štúdiový album britskej skupiny The Who. Obshoval dva single: „Behind Blue Eyes“ a „Won’t Get Fooled Again“. Piesne boli sprvu plánované pre rockovú operu, projekt zvaný Lifehouse. Ten sa však nepodarilo dokončiť a tak sa piesne upravili pre vydanie na Who’s Next. Je to inteligentne koncipovaný, skvele zahraný, briliante vyprodukovaný a vzrušujúci Rock ‘n’ Roll.

Radi by sme ešte pridali naše dva bonusy:

  • Slash Featuring Myles Kennedy And The Conspirators ‎– World On Fire


    D
    ruhý štúdiový album v spolupráci zoskupenia Slash feat. Myles Kennedy and The Conspirators, taktiež celkovo tretí sólový projekt gitaristu Slasha z kapely Guns N ‘ Roses. Titul World On Fire dostal všeobecne pozitívne recenzie od kritikov. Metal Hammer ohodnotil album ratingom 8/10 a uviedol: Je toho dosť čo môžete milovať na tejto platni, a tak veľa riffov, že ich nebudete môcť dostať z hlavy.“ Simon Ramsay z Stereoboard hodnotil album štyrmi z piatich hviezd a chválil vylepšený vokálny prejav speváka Mylesa Kennedyho (Alter Bridge).
    Odporúča Saxi.

 

  • Tom Waits ‎– Rain Dogs



    Ôsmy album amerického speváka a sladateľa piesní Toma Waitsa ktorý je považovaný za prostredný z trilógie albumov Swordfishtrombones a Franks Wild Years. Album je spektrom plným roznych hudobných štýlov a žánrov, ovplývajúci mysterióznosťou a emóciami. Je zárukou tvrdého bluesu, ktorý by nemal minúť ihlu gramofónu ktorý má rád práve tento žáner.
    V roku 2008 časopis Rolling Stone zaradil Toma Waitsa na 82. miesto zoznamu Stovky najväčších spevákov všetkých čias. V roku 2011 bol uvedený do Rock and Rollovej siene slávy, (Rock and Roll Hall of Fame).
    Odporúča Janči.

Veríme, že sme naším výberom dokázali zaujať. Pokiaľ poznáte nejaký album, ktorý v našom rebríčku chýba a mal by v ňom byť zahrnutý, dajte nám o ňom vedieť v komentári pod článkom. 

Náš rebríček spomenul aj niektoré z významých časopisov, ktoré nás ako vinylových fanúšikov ale aj platne sprevádzajú od samého začiatku. Téma nás zaujala natoľko, že čoskoro prinesieme sériu článkov venovaných práve hudobným časopisom. 

Autor phono

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *