Nezáleží na tom, ako si nájdete k platniam cestu, naučiť sa vizuálne ich ohodnotiť je jeden z prvých nástrojov, ktoré musí mať každý zberateľ v kapse. Časť hodnoty ktorejkoľvek LP platne je priamo naviazaná na to, v akom stave je. Vezmime si albumy od The Beatles. Konkrétne, Abbey Road. V súčasnosti je v databáze Discogs registrovaných 180 verzií tohto albumu. Ak si kupujete vašu prvú kópiu Abbey Road, ako na prvý pohľad zistíte, o ktorú verziu ide a akú kvalitu prehrávania môžete očakávať?

Abbey Road od The Beatles je najlepším i najhorším prípadom, na ktorom sa môžete naučiť o vinylových platniach. Rôzne spôsoby lisovania dokážu vytvoriť obrovské rozdiely v jednotlivých verziách. A to je pravá podstata zberateľstva. Klasické rockové albumy od skupín ako The Beatles sa podieľajú na takejto diverzite. Naučiť sa spoznať všetky drobné rozdiely v jednotlivých výliskoch, ktoré robia z jednej verzie cennejšiu ako z tej druhej zaberie veľa času. Niektorí zberatelia sa rozhodnú zamerať na jedinú skupinu alebo hudobný žáner.

Samozrejme, na ničom z toho nezáleží, ak jednoducho len zháňate platňu, ktorá vám nebude prílišným šumom narúšať zážitok z hudby. Mali by ste si na tom zakladať iba keď sa snažíte naučiť ako získať čo najlepšiu kvalitu za vaše peniaze. A keďže väčšina predajcov neposkytuje možnosť na mieste si platne vypočuť, vizuálne hodnotenie je vo svojej podstate štandardom, ktorý vám pomôže rýchlo vyhodnotiť kvalitu hociktorého albumu.

Poškodený tovar

Platne nie sú až také krehké, ako by sa mohlo zdať. Často sa však stáva, že sa o nich ľudia nevedia správne postarať. Nie je dôvod, prečo by sa mala novo zakúpená platňa opotrebovať natoľko, aby bol problém ju používať. Samozrejme, okrem prípadov, ak sa o ňu majiteľ nestará alebo je poškodená nesprávnou aparatúrou.

Obaly

Posudzovať hocičo podľa podľa obalu vo všeobecnosti nemusí byť najlepší nápad. Keď sa však jedná o obaly platní, tie nezvyknú klamať. Ak sa dostanete k niečomu, čo na prvý pohľad vyzerá, že to utopili v blate, je vysoká pravdepodobnosť, že obsah na tom nebude o nič lepšie. Takže pokladajte obal za prvý dojem. Ak vyzerá obal ako nový, je pravdepodobné, že platňa bude v dobrom stave.

Nepoužité LP platne staršieho dátumu vydania, ktoré čakali celé roky, až desaťročia neotvorené sú jedinou výnimkou z tohto pravidla. Môžu znieť dobre, ale nemusia. Pôvodné balenie naznačuje len to, že platňa je nová, nie, že je nutne v dobrom stave.

Malé nedokonalosti na vonkajšom obale sa pohybujú od ringwear-u, až po vytrhnuté kúsky. Ak nie sú uchovávané správne, často platne zanechávajú v obaloch odtlačky, ktoré sa nazývajú ringwear.

Príklad poškodenia obalu - ringwear
Dôvod prečo súdiť vinylové platne podľa obalu
Príklad poškodenia obalu – ringwear

Tvarové poškodenia

Takzvané „somárske uši“ alebo ošúchané hrany sú na obaloch celkom bežné. Taktiež zažltnutie alebo diskolorácia na obaloch – hlavne tých bielych – je bežným úkazom. Dochádza k nemu kvôli tomu, že papier vplyvom času a prostredia žĺtne. Výrezky, predierovanie, alebo chýbajúce rohy sú označenia od predajcu alebo výrobcu indikujúce nadbytok alebo výpredaj týchto albumov v čase ich produkcie. Vyzerajú presne tak, ako znejú.

  • Výrezky: sú to priame rezy obalom popri hrane. Pripomínajú škrabnutie nožom alebo pílkou.
  • Predierovanie: zanecháva otvor v obale rovnako ako po dierkovači – najčastejšie v rohu.
  • Odrezané rohy: chýbajú z celého obalu zanechávajúc 45° uhol. Nepomýľte si ich však s úmyselným dizajnom.
Pravdepodobne bolo v istom čase priveľa zásob tejto Blue Note platne.
Dôvod prečo súdiť vinylové platne podľa obalu
Pravdepodobne bolo v istom čase priveľa zásob tejto Blue Note platne.

Keď sa ľudia začali posúvať od LP platne k CD, často sa platne ocitli zabudnuté niekde v pivniciach, kde o nich nikto nejavil záujem. Potopy, potkany, chrobáky a iné škodce tieto albumy postupom času znehodnotili. Poškodenie vodou môže mať rôzne stupne a niekedy postihuje len obal, nie však voskovú vrstvu. Ak však obaly nasiaknuté vodou necháme ležať dlhší čas, vlákna papiera zoslabnú a štruktúra obalu začne chátrať. Bez zásahu sa obal celkom rozpadne, kým nenastane priamy kontakt s voskovým povrchom. Čím dlhšie tento priamy kontakt pretrváva, tým väčšia je pravdepodobnosť permanentného poškodenia. V závislosti od podmienok, voda môže viesť aj k vytváraniu plesní.

Zvlnenie

Pred tým, ako si kúpite platňu skontrolujte, či nie je zvlnená. Tieto zakrivenia môžu byť malé a ťažko viditeľné. Pre toto nie je nijaké univerzálne pravidlo, niektoré LP platne budú znieť dobre, iné nie. Koniec koncov, človek sa stále učí.

Vyrovnávače na platne sú dostupné, no niektorí predajcovia sa pokúsia zakrivenie vyrovnať pred tým, ako platňu kúpite. Návrat k úplne rovnému profilu nie je bežný a často aj po niekoľkých pokusoch o vyrovnanie platňa ostane aspoň trochu zakrivená.

Najlepšie ako zistíte, či je platňa krivá, je podržať ju vo výške očí a pozrieť sa na ňu z boku. Po určitom čase sa vaše oči naučia túto nedokonalosť rýchlo rozoznať.

Príklad zvlnenej platne
Dôvod prečo súdiť vinylové platne podľa obalu
Príklad zvlnenej LP platne (https://www.vinylrecordlife.com/)

Odreniny

Ak nájdete platňu bez jedinej odreniny na voskovom obale, pokladajte to za zázrak. Aj keď tieto nedokonalosti obyčajne neovplyvňujú zvuk, ak sa ich nazbiera priveľa, môže sa stať, že šum počujete pri prehrávaní. Týmto odreninám sa najľahšie vyhnete ak budete LP platne správne uchovávať a nebudete ich nechávať „voľne spadnúť“ do ich vnútorného obalu. Pre najlepšiu starostlivosť sa vyhýbajte papierovým vnútorným obalom. Aj keď sú lacnejšie, sú hlavným vinníkom pri odreninách.

Vlásočnice, škrabance a ryhy

Nie je jednoduché dostať sa k dokonalým platniam. Avšak, nie všetky nedokonalosti automaticky znamenajú zníženú kvalitu prehrávania. Poškodenia, mimo odrenín, najčastejšie začínajú malými vlásočnicami platni. Vyzerajú ako drobné zárezy na povrchu alebo okraji platne. Väčšinou ich jednoducho nepočujeme, azda len mimo nenápadného zapraskania.

Škrabance pripomínajú detskú čarbanicu. Toto poškodenie môže, ale nemusí mať dopad na prehrávanie. Čo sa symptómov škrabancov na platni týka, väčšinou sú to praskavé zvuky alebo preskakovanie. Ako často sa tieto problémy vyskytujú záleží na veľkosti a umiestnení škrabanca.

Ryhy sú už nebezpečným teritóriom. Na platni môžete pozorovať viditeľné poškodenie – žliabok hlbší ako špička nechta. S ľútosťou sa môžeme zhodnúť, že hudbu z LP platne plnej rýh si určite neužijete. Ideálne odporúčame, aby ste si ušetrili peniaze a námahu a vyhli sa kúpe takýchto platní. Ak teda, samozrejme, nejde o veľmi vzácny kúsok, ktorý jednoducho musí byť váš.

Tento hlboký škrabanec bude mať dopad na kvalitu prehrávania.
Tento hlboký škrabanec bude mať dopad na kvalitu prehrávania.
Táto platňa je celkom nová. Dva škrabance, ktoré vidíte sú pravdepodobne následkom nesprávneho zaobchádzania, alebo chýb pri výrobe.
Táto platňa je celkom nová. Dva škrabance, ktoré vidíte sú pravdepodobne následkom nesprávneho zaobchádzania, alebo chýb pri výrobe.

Tak si to zrekapitulujme

Dokonalá platňa je taká, z ktorej si často užívate hudbu a nie tá, ktorá vám len sedí na polici. Niekedy je náročné nájsť vašu dokonalú platňu, tak prečo medzičasom nevyskúšať nejaké s trochu nižšou kvalitou. Užite si LP platne, ku ktorým sa viete dostať a časom, keď natrafíte na lepšiu verziu si môžete obľúbenú hudbu vypočuť v lepšej kvalite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *