Picture disky sú staršie, ako by ste očakávali. Začali sa objavovať už začiatkom 20.storočia a v tom čase boli používané najmä na reklamné účely. Vyskytovali sa v rôznych prevedeniach od tých kartónových, až po šelak.

Svojho komerčného úspechu sa dočkali až v 70. rokoch, keď ich svetoznáme značky uviedli na trh, kde ich môžeme nájsť dodnes. Už v skorých štádiách ich produkcie sa začali vyskytovať problémy s kvalitou zvuku. Zážitok z hudby kazil šum a rôzne zvukové skreslenia kvôli materiálom, z ktorých boli vyrobené a kvôli nedokonalostiam v ich spracovaní.

Štruktúra picture disku
Štruktúra picture disku

Ako som sa k nim dostal

Pamätám si kúpu svojho prvého picture disku. Tušil som, aká vysoká je pravdepodobnosť, že bude znieť strašne. Nakoniec ma však presvedčila Scarlett Johannson, na tejto platni so soundtrackom z filmu Stratené v preklade. Cena bola o niečo vyššia ako by som chcel zaplatiť za platňu, ktorú si vypočujem jediný raz, ale čo už narobím. Zberatelia si vedia odôvodniť takmer hocičo a ja nie som nijakou výnimkou. Posledné, čím som potreboval svoj hudobný zážitok doplniť, bola fľaša Suntory.

Vôbec ma neprekvapilo, že platňa znela hrozne. Ani prvotriedna sladová whisky a rev gitár My Bloody Valentine nedokázali odviesť moju pozornosť od rušivých zvukov a šumu. Picture disky sú ako výmenné kartičky nahrávacieho priemyslu. Kupujú sa do výstavky a nezáleží na tom, ako znejú.

Picture disk na tanieri
Picture disk na tanieri

Pirate Press varuje spotrebiteľov a informuje ich o výskyte rušivých zvukov, ktoré idú ruka v ruke s picture diskmi. A keď už výrobca predom varuje svojich zákazníkov, väčšinou je dobrý nápad si ho vypočuť.

Picture disky sa do dnešného dňa tešia popularite. Záleží koho sa opýtate, no mnohí tvrdia, že sa ich kvalita veľmi zlepšila. Výrobcovia zložili moderné picture disky z vinylového jadra, ktoré umiestnili medzi dvoma etiketami s grafikou a potiahnuli priehľadným filmom. Je to úplný hybrid. Kupujte ich pre ich vzhľad, lebo vysokej kvality zvuku sa veru nedočkáte.

 SlyVinyl Records

Pri lisovaní platní cez SlyVinyl Records hudobné skupiny často zaujíma možnosť vytvoriť aj picture disky a či sa budú líšiť od tých štandardných. Aj keď chápeme, ako drsne môžu picture disky vyzerať, bohužiaľ, musíme ich sklamať a vysvetliť, že nemôžu jednoducho udržať rovnakú kvalitu zvuku. Poďme sa pozrieť na to, prečo picture disky neznejú najlepšie.

Aký je teda dôvod?

Hlavný dôvod pre zlú kvalitu je vysoký ‘noise floor’ – signál, ktorý vzniká zoskupením všetkých nechcených zvukov a šumu. Pri picture disku je vinylová časť LP platne uložená medzi dvoma etiketami s grafikami. Následne sa pridá vrstva vosku a doska je pripravená na lisovanie. Tento spôsob spracovania vedie k zvýšenému povrchovému šumu, ktorý môžeme počuť najmä v prestávkach medzi skladbami. Každý zberateľ, ktorému sa podarilo poškrabať platňu vie, že keď raz začujete rušivý zvuk medzi piesňami, už si ho nedokážete odmyslieť. Ďalším dôvodom je, že grafika umiestnená na platniach môže priamo ovplyvniť kvalitu zvuku. Ani ja nerozumiem ako presne to funguje, ale súvisí to s tým, aký výrazný je vzor na grafike.

Pár slov na záver

Povedal by som, že hoci výrobcovia tvrdia, že picture disky sú kvalitnejšie ako vo svojich začiatkoch, nemôžu sa porovnávať s tými štandardnými vinylmi. Sú skôr pre milovníkov zberateľstva a estetiky, než pre tých, ktorí hľadajú dokonalý zvuk. Takže skôr než by ste si kúpili picture disk, uvedomte si, že pravdepodobne budete musieť obetovať kvalitu zvuku za jeho vzhľad.

Autor Andrej Saxon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *