Poznáte to, keď len začujete pár slov z diskusie a hneď viete, že sa jedná o zapálenú debatu medzi zberateľmi alebo nadšencami hudby? Slová „180 gramový vinyl“ boli príčinou mnohých nedorozumení a diskusií medzi audiofilmi celé roky.

Je však diskutabilné, či sú takéto debaty príliš opodstatnené. Napriek mienke mnohých, ťažké vinyly, nie sú ôsmym divom sveta. Je pravda, že sa týchto platniach šíria mnohé mýty. Samozrejme, netvrdíme, že lisovanie 180g alebo dokonca 200g vinylových LP nemá svoje výhody.

Majú ťažké vinyly lepší zvuk?

Hmotnosť vinylovej platne nemá veľa spoločného s kvalitou zvuku. Technická norma, podľa ktorej sa vyrezávajú drážky na povrchu platní, je úplne rovnaká na všetkých LP platniach bez ohľadu na hmotnosť. Táto norma udáva rozmery drážok, ktoré sa majú a smú rezať. Aj tak však hovoríme o mikrometrickej mierke s takými malými odchýlkami, že hmotnosť vinylu nad 100 gramov (pravdepodobne ešte menej) poskytuje dostatočnú fyzickú podporu.

V skutočnosti sa mastering (alebo rez) na vinyl nijako nelíši v závislosti od hmotnosti alebo hrúbky vinylových diskov. Neexistuje žiadny špecifický mastering pre 140g, 160g, 180g alebo 200g LP platne.

Normou udávaná hĺbka drážok má svoje opodstatnenie. Bod dotyku hrotu ihly gramofónu v drážke neumožňuje čítať záznam ak je hlbšie. Všetko pod týmto bodom sa ignoruje, ako keby to neexistovalo. Relatívna vertikálna poloha drážky v hĺbke profilu LP platne tiež nemá žiadny vplyv na výsledný zvuk. Aby hĺbka drážky presahovala súčasný štandard, alebo aby jej vertikálna poloha mala nejaký vplyv, vyžadovalo by si to úplnú zmenu geometrie drážok.

Väčšinou závisí kvalita zvuku na vinyle, ako aj na akomkoľvek inom audio formáte, od typu a kvality zdroja, ktorý použili na mastering, spolu s kvalitou samotného masteringu.

180 gramový vinyl
180 gramový vinyl

Výhody ťažkého vinylu

Prečo sa však ťažké vinylové platne zvyčajne považujú za lepšie? Aké sú ale skutočné výhody ťažkého vinylu? Prečo ho priemysel a väčšina spotrebiteľov vníma tak pozitívne? Tu je niekoľko možných odpovedí:

  • Samotná LP platňa je robustnejšia a odolnejšia a preto zvládne menej opatrné zaobchádzanie a horšie uskladnenie. Opotrebovanie drážok v dôsledku kontaktu s ihlou sa však nemení na základe toho, aká robustná je platňa.
  • Použitie ťažšieho vinylu na gramofóne v zásade poskytuje stabilnejšiu platformu pre ihlu. Taktiež lepšie izoluje od nežiaducich vibrácií, ktoré môžu spôsobiť degradáciu zvuku.
  • Hrubší (vyšší) vinylový profil môže zmeniť zvukové charakteristiky nahrávky zmenou vertikálneho uhla ramena vo vzťahu k povrchu platne. Zmeny môžu byť nebadateľné, alebo môžu výrazne ovplyvniť zvuk závisle od nastavenia gramofónu.
  • Z historického hľadiska existuje predpokladaný štandard kvality spojený so 180 alebo 200 gramovým vinylom. Keď sa tieto ťažké výlisky prvýkrát objavili, predstavovali vyšší štandard kvality pre celý proces masteringu a výroby. Išlo však viac o techniku masteringu a používania kvalitnejších zdrojov, než o hmotnosť samotnej LP platne.
  • Niektoré vydavateľstvá, menovite Classic Records s Quiex SVP (Super Vinyl Profile) a Mobile Fidelity Sound Lab s UHQR (Ultra High Quality Record), vyvinuli lisovacie techniky využívajúce 180g a 200g ťažký vinyl. Raznice, ktoré sa používali na lisovanie mali rovnejší povrch, čo odstránilo efekt nerovnomerného povrchu, pri ktorom sa hrúbka disku mení od vonkajšieho okraja k stredovému bodu. Avšak vzťah medzi týmto fenoménom a celkovou hmotnosťou a hrúbkou LP platne závisí od diskov vytvorených týmto spôsobom. A keďže na tento proces nie je jednotný štandard, môže sa líšiť od vydavateľstva k vydavateľstvu.

Z týchto dôvodov výrobcovia zvyčajne vydávajú ťažké LP platne ako limitované edície a lepšie vydania.

180 gramový vinyl výroba lisovaním
180 gramový vinyl výroba lisovaním

Prečo tak často stretávame ťažký vinyl na trhu?

Ako sme už spomínali, nie vždy sú ťažké LP platne tou najlepšou variantou. Niektoré z najhorších vydavateľstiev, ktoré dnes vyrábajú vskutku hrozný vinyl lisujú 180 gramové LP. Nehovoriac, že často nepoužívajú najkvalitnejšie zdroje. Čo sa teda deje so všetkými týmito menej kvalitnými 180 gramovými LP platňami, ktoré dnes zaplavujú trh? Poďme sa na to pozrieť.

  • Od roku 2005 keď LP platne začali zažívať veľký comeback a preto sa ich veľa vydavateľstiev snažilo pre zákazníkov zatraktívniť. Tým, že vydávali staršie nahrávky na ťažkých vinyloch sa snažili nalákať zákazníkov a predávať ich ako reedície. V konečnom dôsledku na tom nie je nič zlé, aj keď to môže skončiť tým, že police obchodov sú plné menej kvalitných 180g vinylov.
  • Mnohé lisovne sa za posledných 10 rokov oveľa viac špecializovali na lisovanie ťažkých vinylových platní. Lisovanie 180 gramových LP platní sa stalo štandardom pre väčšinu tovární. Samozrejme, 180 gramový vinyl je drahší, pretože spotrebuje viac surovín, no spotrebiteľmi vnímaná pridaná hodnota viac ako len kompenzuje vyššie investície do ich produkcie.
  • Spotrebitelia často vnímajú 180 gramový vinyl ako kvalitnejší a preto ho zvyknú vyhľadávať.

Zhrnutie

Takže čo sme sa vlastne dozvedeli? 180 gramový vinyl nie je nijaký zázrak a nie je ani riešením žiadnych prevratných problémov. Fakticky predstavuje pridanú hodnotu a občas aj vyššie štandardy vo výrobe. Podstatné je však zamerať sa na to, kde, ako a aké zdroje boli použité pri masteringu LP platne.

Nedajte sa však nálepkou „180 gramov“ odradiť kúpy skvelej LP platne. Vždy si zvážte pre a proti. Príliš si s tým však nelámte hlavu. Koniec koncov, väčšina z nás sa aj tak rozhodne pre LP platňu srdcom.