Vinylové platne oplývajú hmatateľnou kvalitou, ktorú jednoducho nezreplikujete v digitálnom svete. Ak sa z blízka pozriete na to, ako sa LP platne vyrábajú, je malý zázrak, že tento formát vôbec funguje, a ako bonus, že vyzerá tak pôsobivo. Ako ale vyzerá výroba LP platní?

Celý proces je plný momentov, v ktorých by mohol jednoducho zlyhať – a to ešte predtým, ako zvážime postup prehrávania LP platne, ktorý má vlastné komplikácie, ako napríklad nedokonalú geometriu a postupne sa zhoršujúce rozlíšenie od začiatku do konca platne. Napriek komplikáciám však vinyl funguje aj napriek tomu, že sa výrobný proces takmer nemenil po desaťročia.

Výrobný proces vinylových platní

Krok 1 – Výroba master disku

Tieto ploché disky sú vyrobené z hliníkového jadra, ktoré sa najskôr brúsi, aby sa zbavil nečistôt. Disky sa potom umiestnia na pás a sú pripravené na nanesenie nitrocelulózového (nitro) laku. Valce zachytávajú prebytočný lak, ktorý sa dá opätovne použiť.

Po vyschnutí sa nitro povlak stáva hrubou vrstvou podobnou laku na nechty.

Predtým než sa disky dostanú k ďalšej fáze, musia podstúpiť kontrolu, aby sa odhalili potenciálne chyby. Chyba vo finálnom povrchu, nech je akákoľvek malá, je pre LP platne hotová katastrofa. Ak disky prejdú kontrolou kvality, v strede disku sa vyrazí diera a máme master disk.

Následne sa disky balia po skupinách, pričom sa medzi každým z nich umiestňujú oddeľovacie pásy na ochranu lakového povrchu.

Krok 2 – Rezanie master disku

V štúdiu sa nové master disky režú pomocou sústruhu.

Výroba LP platní - tvrba master disku
Výroba LP platní – tvrba master disku

Najskôr sa disk umiestni na sústruh a opatrne sa odstránia ochranné pásy. Ďalej sa mikroskop a rezací nástroj presunú na vonkajší okraj disku a testovacie rezanie sa môže začať. Mikroskop sa používa na posúdenie testovacej drážky.

Sústruh reže neprerušené drážky pomocou rezacieho nástroja so zafírovým hrotom. Záznam sa monitoruje pomocou počítača, ktorý môže prípadne upraviť rozostup medzi drážkami. Vysávací systém umiestnený v strede disku odstraňuje odpadový lak, ktorý vzniká pri rezaní.

Po skončení tohto procesu sa rez prehodnotí a potom sa vyryje sériové číslo do vnútorného okraja disku.

Krok 3 – Vytváranie lisovacieho nástroja

Na vytvorenie vinylových platní z master disku musíme najprv vytvoriť lisovací nástroj.

Proces začína umytím master disku a následným postrekom cínovým chloridom a tekutým striebrom. Striebro, ktoré sa na disku neudrží, sa opláchne. Na strane so striebrom sa pridáva matnejší kov, ktorý stuhne a pripraví disk na galvanické pokovovanie.

Galvanické pokovovanie spočíva v ponorení striebrom pokrytého disku do kvapalnej nádrže s rozpusteným niklom. Pri ponorení sa nikel spojí so strieborným povrchom elektrickým nábojom.

Keď sa nikel úspešne vsadí do drážok, disk sa vyberie z nádrže a kovová vrstva sa odstráni z pôvodného lakovaného disku. A je to tu; odstránená kovová vrstva je náš lisovací nástroj, ktorý sa bude používať na lisovanie nových vinylových platní.

Výlisok

Na dokončenie lisovacieho nástroja sa používa optický stredový dierovač, ktorý vytvorí otvor presne v strede a následne sa odstráni nadbytočný kov.

Krok 4: Príprava štítkov

Štítky sa s LP platňou spoja ako súčasť lisovacieho procesu a preto je nutné ich pripraviť ešte pred jeho začiatkom.

Štítky sa vyrábajú v tvare štvorca, ktorý sa najprv prebodne v strede a potom vystrihne do kruhu.

Krok 5: Lisovanie LP platní

Na lisovanie vinylových platní výrobca najskôr naleje granule polyvinylchloridu do násypky, ktorá materiál dodáva do extrudéra, ktorý ich zhustí do malého diskovitého tvaru nazývaného “biscuit” (sušienka).

Vinylové biscuity sa pridržiavajú, aby sa nepohli, pričom stroje umiestnia štítky nad a pod nimi.

Biscuit a štítky sa potom presunú na lis, kde sa pri veľmi vysokých teplotách a pod tlakom 100 ton roztavia a formujú do nového vinylového platňového disku.

Po vychladnutí je nadbytočný vinyl pripravený na finálny zárez.

A voilà! Máme tu krásny nový vinylový disk pripravený na hodiny počúvania.

Orezávanie nadbytočných častí

Záver

Každý, kto sa stretol s týmto procesom či už naživo, alebo z počutia môže potvrdiť, že výroba LP platní nie je žiadna maličkosť. Odborné príslušenstvo, pokovovanie a lisovanie pod vysokým tlakom sú dôležitými ingredienciami pre náš milovaný finálny produkt-kvalitné LP platne, ktoré stojí za to počúvať.