Ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Toto porekadlo sa dá aplikovať takmer na všetky oblasti života. Avšak pri udržiavaní a čistení LP platní je občas najlepšie spoľahnúť sa na odborné rady. Nechcete predsa, aby sa vašej drahocennej zbierke niečo stalo. Ostáva nám tu teda otázka ako vyčistiť LP platne?

Profesionálne čistenie, alebo Sprav si to sám?

V mnohých veciach je dobré spoľahnúť sa na profesionálov. A nechápte nás zle, čistenie vzácnych LP platní môže byť na tomto zozname. Mnohí z nás sa však radšej podujmú urobiť to sami, než odniesť svoje vinyly do „wellnessu“. Hoci túto službu môžete využiť zhruba za 4€, táto cena sa rýchlo znásobí, pokiaľ máte väčšiu zbierku. Poďme sa rýchlo pozrieť na pár dôvodov, prečo by ste mali, alebo nemali zveriť svoje LP platne do cudzích rúk.

Pre:

 • Šetrí vám to čas – Jednoducho a vecne, ak nemáte čas čistiť všetky svoje platne, je oveľa ľahšie nechať ich v obchode, kde sa o ne postarajú odborníci.
 • Lepšia starostlivosť o vintage platne – Často je lepšie nechať vzácne vintage LP platne v rukách odborníkov, ktorí s nimi majú skúsenosti.
 • Špecializované vybavenie – Nie každý si môže dovoliť mať doma všetko špecializované vybavenie a preto mnohí využívajú profesionálne služby.
 • Expertíza – Pokiaľ len začínate so zberaním a starostlivosťou o LP platne, je dobrý nápad zveriť svoju zbierku do rúk expertov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti.

Proti:

 • Cena – ako sme už spomenuli, profesionálne čistenie LP platní nie je najlacnejšia záležitosť, zvlášť ak ich máte viac.
 • Nemáte nad procesom kontrolu – Ak využívate službu profesionálneho čistenia LP platní, musíte veriť, že dávate svoju drahocennú zbierku do dobrých, zodpovedných rúk. Keď však experimentujete s novými miestami, nikdy si nemôžete byť istí.
 • Doba čistenia – Ak narazíte na miesto, kde sú zasypaní prácou, je to dobré, ale aj zlé znamenie. Dobré, lebo majú pravdepodobne aj vysokú kvalitu služieb, no aj zlé, lebo môžete čakať na návrat vašich platní relatívne dlho.
 • Dostupnosť – Nie každý má po ruke obchod, kde mu vedia vyčistiť LP platne. A ešte menej ľudí mé po ruke miesto, kde to vedia urobiť naozaj kvalitne.

Keď sme si teda rozobrali, dôvody, pre ktoré dať, alebo nedať šancu profesionálnemu čisteniu LP platní, poďme sa pozrieť na to, ako to viete urobiť doma.

Ako doma čistiť LP platne ako profesionál

Ak chcete profesionálne výsledky, no nechcete dať svoju zbierku z rúk, dobré správy! Ak ste ochotní trochu sa udrieť po vrecku, sú tu možnosti ako dosiahnuť profesionálnu kvalitu z pohodlia svojho domova.

Príklad čistenia LP platne

Vákuové práčky na LP platne

Vákuové čističe na LP platne, známe tiež ako vákuové práčky na LP platne, sú špecializované zariadenia navrhnuté na čistenie a udržiavanie vinylových platní.

Medzi ich výhody patrí:

 • Účinné čistenie: Vákuové práčky dokážu dôkladne odstrániť prach, špiny a nečistoty zo žľabov platne, čo vedie k lepšej zvukovej kvalite.
 • Automatický proces: Tieto stroje často ponúkajú automatizovaný proces čistenia, čo zjednodušuje a urýchľuje celý postup.
 • Odstránenie statickej elektriny: Vákuové práčky majú často funkcie na odstránenie statickej elektriny z platne, čo zabraňuje priťahovaniu prachu a nečistôt.
 • Dlhodobá údržba platní: Pravidelné používanie vákuovej práčky môže pomôcť predĺžiť životnosť platní a udržať ich vo výbornom stave.

Ich veľkou nevýhodou je však ich cena. Najlacnejšie modely sa pohybujú okolo 200€.

Okrem vákuových práčok na vinyly sú aj ďalšie podobné prístroje, ako ultrazvukové čističky, alebo otočné práčky. Tie však prichádzajú s vlastnými pre a proti, a samozrejme, s vlastnou cenovkou.

Ako lacno a kvalitne vyčistiť LP platne

Ak nemáte chuť minúť stovky eur na čističku, alebo nechať svoje vinyly v obchode, tu je overený spôsob, ako ich môžete vyčistiť doma. Čo je na tom najlepšie, tento spôsob je lacný, dostupný a vie ho využiť každý, kto má trochu času a odhodlania.

Čo budete potrebovať

Tu je zoznam všetkého materiálu, ktorý budete potrebovať na čistenie vašich LP platní týmto spôsobom.

Teplá voda

Niektorí ľudia hovoria, že by ste mali používať horúcu vodu, ale v realite to nemá nijaký väčší prínos. Ak je to možné, voda by mala byť destilovaná a deionizovaná, inak sa nečistoty zachovajú na povrchu platne. Deionizovanú vodu môžete získať v lekárňach alebo na Amazone.

Mydlový roztok (alebo čistiaci prostriedok na platne)

Mydlový roztok je najlacnejšou voľbou, ale zanechá zvyšky na vašich platniach. Čistiaci prostriedok na platne je lepší, ale fľaša zvyčajne stojí 10 až 40€.

Ak nie sú na platni odtlačky prstov alebo iné mastnoty, môžete použiť iba teplú vodu.

Kefka z uhlíkových vlákien

Takéto kefky ideálne, pretože uhlíkové vlákna odstraňujú statický náboj, ktorý spôsobuje, že sa prach drží na povrchu platne. Dobrou alternatívou sú aj handričky, ktoré používate na čistenie okuliarov alebo obrazoviek mobilných telefónov.

Mäkká handra, ktorá nezanecháva vlákna

Ďalej potrebujete handru, ktorá je mäkká a absorbuje vlhkosť a nezanecháva po sebe vlákna. Handry, ktoré používate na leštenie áut sú na tento účel priam stvorené a nestoja veľa.

Ako na to

1. Pripravte čistiacu tekutinu

Najskôr zohrejte destilovanú, deionizovanú vodu. Keď používate len vodu, tento krok je hotový. Ak používate mydlo, pridajte len trochu. Ak používate špecializované čistiace prostriedky, postupujte podľa inštrukcií na fľaši.

2. Odstráňte prach a iné častice

Predtým než urobíte čokoľvek iné, uistite sa, že na povrchu platne nie sú žiadne čiastočky. Počas čistenia by mohli poškriabať platňu. Na ich odstránenie jemne prejdite karbónovým kefou po povrchu platne kruhovým pohybom v smere drážok.

Dbajte, aby ste to robili opatrne. Nechcete vtlačiť prach do drážok, alebo cez ne ťahať nečistoty. To by mohlo LP platňu poškriabať.

3. Vyčistite platňu

Oviňte jemnú, bez-vláknovú handru okolo ukazováka a namočte ju do pripravenej čistiacej tekutiny. Na handričke majte len trochu tekutiny, nemala by zanechať žiadnu vlhkosť na povrchu platne.

Začnite v strede platne a jemne prechádzajte po drážkach v smere hodinových ručičiek. Nasledujte drážky, až sa dostanete na vonkajší okraj platne. Potom zmeňte smer a choďte späť k stredu proti smeru hodinových ručičiek, presne ako to robí hrot gramofónovej ihly pri prehrávaní platne.

Pri pohybe po platni sa uistite, že držíte končeky prstov ploché. Nechcete používať nechty, aby ste nepoškriabali platňu. Tiež sa vyvarujte zvlhčeniu štítku.

Ak po čistení vidíte na platni vlhkosť, použite suchú časť handry na jej odstránenie. Potom ešte raz prejdite karbónovou kefkou.

4. Podľa potreby opakujte

Ak je platňa stále špinavá, opakujte postup s čistou časťou handry. V skutočnosti, keď si všimnete, že handra sa zašpinila, mali by ste prejsť na čistú časť. To isté platí aj pre vodu. Keď začne byť špinavá, vymeňte ju za čerstvú.

5. Opláchnite platňu

Ak ste použili mydlo, čistiaci prostriedok alebo niečo iné ako čistú vodu, opláchnite LP platňu, aby ste odstránili zvyšky. Opakujte rovnaký postup ako v 3. kroku, ale použite len vodu. Opakujte, kým na platne nezostane žiadny zvyšok čistidla.

Tipy a triky na čistenie LP platní

Tu je niekoľko tipov a trikov, ako sa správne starať o vaše vinyly:

 • Pred a po prehrávaní sa snažte platne vždy čistiť karbónovou kefou; pravidelná údržba je dôležitá
 • Vždy používajte destilovanú a deionizovanú vodu na čistenie LP platní
 • Nikdy nepoužívajte isopropylalkohol na čistenie platne, odstraňuje lesk
 • Pred čistením platní vždy odstráňte povrchové nečistoty
 • Karbónovú kefku používajte iba na jemné „prečesávanie“ povrchu, nie na hĺbkové čistenie drážok
 • Nové platne obvykle nie sú najčistejšie, preto ich pred prehrávaním očistite
 • Ak namiesto karbónovej kefky používate handru, uistite sa, že nezanecháva vlákna
 • Platne skladujte vo vertikálnej polohe a v plastových obaloch; nikdy ich neukladajte na seba
 • Nikdy sa nedotýkajte povrchu platne
 • Kupujte iba kvalitné gramofónové prehrávače; veľa lacných modelov môže LP platne poškodiť.

Zhrňme si to

Existujú stovky rôznych spôsobov, ako doma vyčistiť LP platne. Ja si však myslím, že tie, ktoré sú rozobraté v tomto článku sú najspoľahlivejšie.

Samozrejme, existujú aj ďalšie metódy, ktoré môžu, ale nemusia fungovať. Problém je v tom, že mnoho z týchto metód sú prinajlepšom neefektívne a prinajhoršom môžu poškodiť vaše cenné LP platne.

Môžete experimentovať, no nezabudnite, že tento 100% bezpečný návod je tu stále pre vás, aby ste predišli poškodeniu a zachovali svoje drahocenné LP platne v tip-top stave.