Ako je mnohým nadšencom a zberateľom známe, nič sa nedá porovnať s pocitom, ako keď prinesiete domov nové LP platne. Čo však s nimi, keď im chcete nájsť trvalý domov vo vašej zbierke? Či už máte drahocennú starožitnosť, alebo ste narazili na vinylovú platňu v obchode, je dôležité, aby ste vedeli, ako sa o ňu správne postarať.

Dbajte na správnu manipuláciu

Pred tým, ako len pomyslíte na počúvanie hudby z vinylových platní, musíte dbať na to, aby ste mali správne príslušenstvo. Gramofón s nekvalitným hrotom môže nenapraviteľne LP platne poškodiť len chvíľu potom, ako ich donesiete domov. Dajte si teda pozor na kvalitu všetkej aparatúry a skontrolujte ju pred každým použitím.

Hoci to mnohí vedia, nikdy neprestaneme prízvukovať, aby ste sa nedotýkali drážok na povrchu platne. Ak sa do týchto drážok dostane špina, môže nastať nie len zhoršenie zvuku, no môže sa poškodiť aj ihla počas prehrávania. Vždy držte LP platne za hrany na protiľahlých stranách aby ste sa vyhli znečisteniu, alebo mechanickému poškodeniu.

Video ukazujúce správnu manipuláciu s LP platňou

Ako čistiť LP platne

Aj pri správnom zaobchádzaní by sa mali platne čistiť a ošetrovať. Aj keď je dobré odstraňovať prach a iné malé častice z LP platne pred a po každom použití, hĺbkové čistenie sa vykonáva relatívne zriedka. Ak na svojich vinyloch uvidíte šmuhy, alebo si pri ich počúvaní všimnete výraznejšie pukanie alebo syčanie, mali by ste ich poriadne vyčistiť.

Ako teda platne poriadne vyčistiť bez toho, aby ste sa mali báť poškodenia? Je niekoľko spôsobov ako na to.

  • Suché čistenie – ide o zbavenie platne povrchových nečistôt za pomoci kefky s jemnými uhlíkovými vláknami. LP platne by sa mali takto prečistiť vždy pred a po prehrávaní.
  • Mokré čistenie – pre jednoduché prečistenie môžete použiť špeciálnu tekutinu na čistenie vinylov a destilovanú vodu. Pretrite LP platňu mikrovláknovou handričkou a následne ju dosušte suchou handričkou z mikrovlákna.
    • Ručná práčka vinylových platní – na trhu je mnoho zariadení, ktoré vám pomôžu vinyly vyčistiť. Najbežnejšie sú „ručné“ práčky, ktoré vyčistia platňu len povrchne, no nečistoty ostanú v drážkach aj po umytí. Hoci sú lepšia alternatíva, než platne vôbec neumyť, stále sú považované za najmenej účinnú metódu.
    • Vákuová práčka – po ručnom umytí táto práčka odsaje všetku zbytkovú kvapalinu z platne.
  • Ultrazvukové čistenie – ide o najefektívnejšie hĺbkové čistenie LP platní za pomoci ultrazvukovej práčky.

Dôležité je upozorniť na rady online “expertov”, ktorí radi čistia vinyly zubnými kefkami alebo ich dávajú do umývačky riadu. Ak chcete, aby sa vaša zbierka tešila dlhej životnosti, vo všeobecnosti je najlepšie sa takýmto radám z ďaleka vyhnúť.

Ukážka čistenia LP platní portálom Discogs

Správne skladovanie LP platní

Ak sa vaša zbierka rozrastá, je celkom pravdepodobné, že narazíte na dilemu, kam všetko uložiť. Je dôležité, aby ste LP platne udržiavali na suchom, relatívne chladnom mieste. Nikdy ich neukladajte na seba, keďže váha ostatných platní ich môže zdeformovať. Vo všeobecnosti sa odporúčame vyhnúť vodorovnému uskladňovaniu. Najlepšie ich ochránite pred ohnutím, ak ich budete odkladať v zvislej polohe. Presne na tento účel je na trhu plno originálnych stojanov, kufríkov, rámov, či dokonca nábytku.

Ukážka, ako sa najlepšie postarať o LP platne v policiach
Ukážka, ako sa najlepšie postarať o LP platne v policiach

Vyhnite sa papierovým vnútorným obalom

Výrobcovia najčastejšie albumy balia do dodatočného papierového obalu. Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať ako spoľahlivá vrstva ochrany naviac, opak je väčšinou pravdou. Tieto nekvalitné papierové obaly uvoľňujú malé častice, ktoré sa môžu dostať do drážok a tým poškodiť platňu. Ak chcete používať vnútorný obal, obzrite sa po nejakom kvalitnejšom, ideálne s antistatickými vlastnosťami.

Na záver

Pre mnohých z nás sú LP platne viac ako len médiom na prehrávanie hudby. Často ochotne investujeme do tohto hobby nemalé peniaze, a čo je ešte dôležitejšie, veľa času a energie. Aj to je jedným z dôvodov, prečo je podstatné vedieť sa o ne správne starať, aby ste mohli tešiť zo svojej zbierky ešte veľa nadchádzajúcich rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *