Každému zberateľovi sa občas „postaví do cesty“ nejaká tá chybička. Aj tí najviac ostrieľaní nadšenci vinylových platní by klamali ak by tvrdili, že nikdy neurobia žiaden prešľap. Prichádza otázka, na čo si dávať pozor pri zbieraní LP platní?

A keďže múdry sa učí na chybách druhých, pripravili sme pre vás zoznam toho, na čo by ste si ako začínajúci zberateľ mali dávať pozor, aby vaše LP platne ostali v tip-top kondícii a aby ste z nich mali čo najväčšie potešenie.

1. Nezanedbávajte správnu úschovu

Ak budete správne udržiavať a odkladať svoje vinylové platne, prekvapí vás, o koľko menej práce budete mať s ich čistením. Nestavajte „veže“ z LP platní tým, že ich budete ukladať na seba. Môžu sa totiž pod váhou ostatných platní pokriviť. Najlepšie urobíte, ak ich budete uchovávať vertikálne, uložené v skrinkách, výstavných boxoch, alebo iných na tento účel vhodných kusoch nábytku.

Taktiež sa vyhnite lacným papierovým vnútorným obalom. Tie často narobia viac škody ako úžitku, keďže zanášajú drážky v LP platniach. Spoľahnite sa radšej na kvalitnejšie vnútorné obaly.

Samozrejme, žiaden zberateľ by neuchovával svoje platne bez ich vonkajšieho obalu. Aby ste zachovali vonkajší obal v čo najlepšom stave, môžete ho uložiť do dodatočného – často plastového obalu, ktorý zabráni ošúchaniu a malým škrabancom.

2. Neprehrávajte neočistené LP platne

Niektorí by si možno povedali, že je to maličkosť, no opak je pravdou. Nielen bude kvalita prehrávania počuteľne horšia, no ak LP platne zabudnete vyčistiť pričasto, môže tým utrpieť aj vaša aparatúra.

Preto si odporúčame naštudovať ako sa starať o LP platne pred tým, ako investujete svoje peniaze a čas do tohto hobby.

3. Nepreplácajte za second-hand platne

Už je to veľmi dávno, od kedy ste mohli vkročiť do obchodu so second-hand LP platňami a odniesť si z tade hotový poklad za pár drobných.

V dnešnej dobe mnohí predajcovia nafúknu cenu vinylových platní už len preto, lebo veria, že si neuvedomíte, ako nehanebne predražujú ich cenu.

Nechceme tým samozrejme povedať, že občas sa neoplatí priplatiť si aj za second-hand kvalitu, dávajte však pozor, aby ste nepreplácali len z rozmaru predajcu.

4. Nenechávajte LP platne v aute

Áno, vinylom sa nedá uprieť, že znesú dosť veľa. Na čo však testovať ich limity? Odskočiť si na rýchly nákup alebo na kávu je úplne v poriadku, no nechať svoje drahocenné platne uprostred horúceho letného dňa v aute naozaj nie je dobrý nápad. Interiér auta sa zohreje veľmi rýchlo a je celkom pravdepodobné, že sa v tomto skleníku LP platne pokrivia. Aj malé zakrivenie vie veľmi poznačiť kvalitu prehrávania a často je relatívne zložité platne zase vyrovnať.

5. Neskladujte LP platne, ktoré nikdy nepočúvate

Všetci máme niektoré kúsky, ktoré máme najradšej bezpečne uložené vo vitríne, ďaleko od prachu a možných škrabancov. Samozrejme, je úplne v poriadku, ak si chcete šetriť svoje LP platne aby vydržali čo najdlhšie.

V tomto bode však myslíme skôr na situácie, ak máte kopu platní, ktoré jednoducho nie sú „váš štýl“. Možno ste ich kúpili, lebo boli za dobrú cenu, možno sa vám páči obal. Nech je dôvod akýkoľvek, LP platne by mali slúžiť primárne na prehrávanie hudby. Takže možno zvážte, či radšej tieto kúsky nepredáte. Uvoľní sa tak miesto vo vašej zbierke pre platne, ktoré si radi vypočujete. A tie, ktoré sa rozhodnete predať určite nájdu nový domov u niekoho, kto by si ich rád vypočul.

6. Nemýľte si Bluetooth káble s analógovými

Síce vyzerajú veľmi podobne, no zážitok z hudby bude veľmi rozdielny. Väčšina ľudí preferuje analógový zvuk pri prehrávaní LP platní, ktorý vám bluetooth-ový kábel úplne pokazí.

7. Nekupujte si zo začiatku vintage gramofón

Staré vintage gramofóny majú veľa výhod, o tom nie je reč. Avšak ak len so zberateľstvom začínate, neodporúčame si hneď zohnať gramofón, o ktorom toho veľa neviete. Radšej si zo začiatku zaobstarajte gramofón, ktorý budete vedieť správne operovať a v prípade potreby opraviť, ak sa vyskytnú menšie problémy. Nie je kam sa ponáhľať, ak vás zberateľstvo naozaj zaujíma a baví, prepracujete sa aj k vzácnym desaťročia starým gramofónom.

Retro gramofón v akcií 🙂

Pár slov na záver

Určite sa nám nepodarilo zhrnúť každú vec, na ktorú si dávať pozor pri zbieraní LP platní. Dúfame však, že sme aspoň niektorým novým nadšencom LP platní zjednodušili prvé kroky na ceste zberateľstvom. Pamätajte, ak sa aj dopustíte niektorej z týchto chýb, hlavu hore. Každý z nás ich robí a je dôležité, či sa z nich poučíme.