Pokiaľ pamäť siaha, organizácia LP platní je témou na diskusiu pre každého zberateľa. Keď začnete brať zbieranie akéhokoľvek hudobného média -pokojne aj vo formáte MP3- vážnejšie než občasné hobby, zistíte, že nájsť tú jednu pieseň z albumu, ktorý práve hľadáte je práca na celý deň. Tak teda ako organizovať LP platne?

Keď však začnete pátrať po návodoch, je veľmi málo praktických rád, ako svoje LP platne organizovať. Vo všeobecnosti prevláda názor, že každý zberateľ vynilov je autonómna jednotka, ktorá sa potrápi s organizáciou svojej zbierky bez pomoci a potom si vezme svoje tajomstvá na druhý svet. 

My sme názoru, že občas mať pomocnú ruku dokáže veľmi uľahčiť situáciu a preto sme zozbierali 10 spôsobov, ako môžete organizovať zbierku svojich vinylových platní. 

1. Možnosť: Žiadna organizácia

Táto možnosť znamená úplný chaos, kdesi vo vzdialenej temnej galaxii a časopriestore, kde sa Bob Dylan nikdy ani nepriblížil k hudobnému nástroju. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, prakticky deklarujete, že preferujete chaos.

Vhodné pre: chaotické bytosti bez potreby akéhokoľvek rádu

Aj takto by mohla vyzerať žiadna organizácia

2. Možnosť: Podľa žánra

Spotify, Pandora, ale aj iné servisy založené na algoritmoch nám odhalili, ako veľmi majú ľudia radi žánre rozdelené na maličké podkategórie s rôznymi názvami a charakteristikami, aj keď nemajú prakticky nijaký dopad na samotnú hudbu. 

Tu vyvstáva otázka, ako klasifikovať niečo ako Purple Rain? A kam zaradiť 12 palcovú platňu od Run-DMC“Walk This Way”?

Vhodné pre: počítačové programy a Jeffa Bridgesa vo filme Tron: Povstanie

Naša organizácia podľa žánra na buze LP na Nádvorí v Trnave

3. Možnosť: Abecedne podľa prvého mena interpreta alebo názvu skupiny

Zoraďovať veci podľa abecedy je asi najočividnejší a najefektívnejší spôsob, ako mať poriadok. Koniec-koncov, aj v knižniciach sa orientujeme podľa abecedy. Pre mnohých to môže byť skvelou cestou ako zorganizovať zbierku LP platní, avšak pri väčších zbierkach to vie byť neskutočne mätúce a priam nedocieliteľné odhliadnuc od toho, že nie každý si pamätá prvé mená všetkých interpretov, ktorí tvoria ich zbierku.

Vhodné pre:

Je to v poriadku 🙂

4. Možnosť: Abecedne podľa názvu albumu

Toto je pomerne častý spôsob organizácie LP platní. Je pravda, že môže byť náročné pamätať si každý album ako Our Love to Admire, namiesto “ten tretí album od Interpolu”.

Vhodné pre: ľudí, ktorí sa orientujú viac podľa albumov, než podľa interpretov

Naša organizácia singlov abecedne

5. Možnosť: Autobiograficky

Nie práve populárna metóda, ale zahrnuli sme ju v tomto zozname aj tak. V tomto prípade ide o zoraďovanie vinylových platní podľa toho, v akom poradí sa dostali do vašej zbierky.

Vhodné pre: ľudí s priam sloňou pamäťou

6. Možnosť: Chronologicky

V tomto prípade ide o organizáciu LP platní podľa roku, v ktorom boli vydané. Vie to však predstavovať určitý spor: ako umiestnite vašu kópiu Rumors? Bude to podľa roku, keď album prvýkrát vydali, alebo podľa roku, z ktorého pochádza edícia, ktorú máte vy? Ak vám však nevadí, že tento detial môže trochu narušiť chronológiu vašej zbierky, tento spôsob organizácie je overený časom a tisíckami ľudí.

Vhodné pre: tých, ktorí sa veľmi dobre orientujú na časovej osi a pre archivistov

7. Možnosť: Podľa farby

Toto je trend priam stvorený pre ľudí, ktorí používajú #shelfie. V tomto prípade by ste organizovali LP platne podľa farby. Aj napriek tomu, že to môže znieť lákavo z estetických dôvodov, väčšina LP platní má čiernu alebo bielu chrbtovú hranu, čiže je možné, že by ste neuspeli. 

Vhodné pre: ľudí ktorí chcú vidieť všetky farby dúhy

8. Možnosť: Organizácia podľa hodnoty platní, alebo podľa toho, koľko ste za ne zaplatili

Zbierka LP platní sa určite dá brať ako komodita. Jednotlivé kúsky ste kúpili a viete ich zase predať. Aj keď je pravda, že môže byť demoralizujúce mať stálu pripomienku, že ste zaplatili $300 za prvú edíciu 808s & Heartbreak, ktorá klesla na cene kvôli opätovným vydaniam. 

Vhodné pre: finančníkov, ekonómov a zamestnancov Wall Street

9. Možnosť: Podľa naposledy prehrávaných albumov

Aj keď to môže pripomínať prezlečenú prvý možnosť, stále je v tom aspoň trochu rádu. Pri tomto spôsobe jednoducho zaradíte platňu, ktorú ste počúvali naposledy úplne na vrch. Pri tomto šýle organizácie samozrejme môžete naraziť na problém, že netušíte, kde sú platne, ktoré ste už nejaký čas nepoužívali.

Vhodné pre: malých zberateľov alebo tých, ktorí vlastnia len zopár LP platní

Takto to niekedy u nás vyzeralo keď sme organizovali podľa naposledy prehratej platne

10. Možnosť: Abecedne podľa druhého/posledného mena interpreta alebo názvu skupiny

Toto je spôsob, ako zoraďujú LP platne asi všetky obchody na svete (po tom, ako ich usporiadajú podľa žánrov). Objektívne, je to jedna z najspoľahlivejších metód. Ak by ste vošli do knižnice a mali by ste nájsť knihu len podľa farby jej obalu, mali by ste čo robiť. Alebo keby lekári hľadali váš zdravotný záznam na základe výšky vašej výplaty. Clint Black pri Black Keys, hneď vedľa Black Moth Super Rainbow. To už dáva zmysel.

Vhodné pre: absolútne hocikoho

Zhrňme si to

Ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Toto nie je jediných 10 spôsobov pod slnkom, tieto sú však tie najbežnejšie. Je pravda, že možno máme preferenciu, ktorý z nich je najúčinnejší, no pokojne sa presvedčte sami. Možno práve Vy ste človek, ktorý objaví, že LP platne sa najlepšie usporiadajú podľa mena bubeníka a farby vnútorného obalu. Kto to nevyskúša, nezistí, nie je to tak? Neváhajte sa preto s nami podeliť o to, ako organizovať LP platne podľa Vás.