Ako vášniví milovníci vinylových platní už vieme jednu vec – LP platne sú hodnotou, ktorú si ceníme. Z čoho ale presne vychádza cena vinylových platní? Prečo môže byť táto forma nahrávok niekedy nákladnejšia ako ostatné médiá? Ako odhadnúť spravodlivú cenu našej obľúbenej LP platne?

Poďme si spoločne tieto otázky zodpovedať. Celková hodnota vinylovej platne môže byť trochu komplikovaná na vypočítanie, ale existujú určité faktory, ktoré k tomuto procesu významne prispievajú – titul nahrávky, stav platne, krajina vydania, rok vydania a dokonca aj aktuálna ponuka a dopyt na trhu. Rastúci záujem o vinylové platne v posledných rokoch sa prejavuje aj na stúpajúcich cenách.

Náš článok sa bude venovať práve týmto faktorom, ako aj rôznym typom milovníkov platní, aby sme mali lepší pohľad na to, ako určiť cenu vinylových platní.

Cena vinylových platní. Čo všetko ju určuje?
Cena vinylových platní, čo všetko ju určuje?

Ako teda určiť cenu vinylových platní?

Celkovú cenu LP platne vieme určiť na základe nasledujúcich bodov:

Titul

Hudba, ktorú do LP platne vylisujú, je vždy hlavným určovateľom jej hodnoty. Albumy “veľkých mien” ako Beatles, Pink Floyd a Led Zeppelin sa síce lisovali v obrovských nákladoch, no pre veľký záujem zberateľov si ale držia svoju hodnotu. To isté sa však dá povedať aj o okrajových žánroch ako punk alebo death metal, ktoré vyhľadáva menší počet zberateľov, avšak často vychádzali v nákladoch v stovkách kusov, čo z nich môže spraviť zberateľské rarity. Bonusové body, pokiaľ ide o prvé z niekoľkých vydaní. 

Stav

Je úzko spojený s ostatnými bodmi. Pokiaľ sa jedná o zaujímavý titul v dobrom stave vinylu i obalu, môže tento fakt značne navýšiť hodnotu vinylovej platne. Nakoľko šťastný zberateľ môže do svojej kolekcie pridať úlovok v cukríkovom stave. Tejto problematike sme sa detailne venovali v článku ‘O stave platní a ich hodnotení‘.
 

Krajina lisovania

Album z originálnej krajiny lisovania stojí viac, ako ten, ktorý vydali na licencii. To však neznamená, že si občas nemôžete pustiť Jugoton alebo Balkanton. Tie sú dokonalou náhradou, kým zoženiete originál, prípadne kým naň pošetríte.

Rok

Platne sa používaním opotrebovávajú, ale hodnotu môžu stratiť aj nesprávnym skladovaním. Platňa zo 60-tych rokov v stave Mint je napríklad pomerne vzácnym úkazom, ktorý zvyšuje jej cenu. Medzi vzácne ročníky tiež môžeme zaradiť 90-te roky, kedy sa LP stali mŕtvym formátom a lisovalo sa iba pre hŕstku nadšencov. 

Ponuka

Zatiaľ čo vo väčšine československých zbierok platní prevyšovali Slováčkovia či Zagorky svojim počtom Beatles a Queen, v zahraničí bol tento pomer opačný. Niektorí ľudia často argumentujú, že v zahraničí môžu kúpiť platne lacnejšie. Keď však prirátate náklady na poštovné zo zahraničia k cene, ceny sa vyrovnajú.

Cena vinylových platní - ponuka
Cena vinylových platní – ponuka

Dopyt

Všetci, ktorí sa zbieraniu platní venujeme dlhšie, nostalgicky spomíname na časy, kedy sa platne dali kúpiť doslova na kilá a za pár drobných. Ako je tomu však aj u iných komodít, s vyšším záujmom o vinylové platne rastie aj ich cena. A to hlavne pri kúskoch, ktoré sa na trhu nachádzajú len vo veľmi malých nákladoch.

Pozitívnou správou je pribúdajúci počet mladých ľudí so záujmom o vinylové platne a ich zbieranie. 

Existuje viac kategórií milovníkov platní, či už sa jedná o skalných zberateľov, ktorí zbieraniu ale aj počúvaniu venújú znančný čas, alebo príležitostných nadšencov ktorý si radi sem tam spestria zbierku niečím novým. Máme možnosť stretnúť sa aj so zberateľmi, ktorí už len pasívne rozširujú svoju celoživotnú kolekciu, avšak na počúvanie zakúpených kúskov u nemajú dosť času. Prudký nárast dopytu po vinylových platniach, či už nových alebo bazárových zažívame od prelomu rokov 2013/2014 ktorý pokračuje doteraz.

Pozrite si aktuálne najdrahšie vinylové platne na Phono.sk:

Autor Ján Kováč

Komentáre (2)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *