Aby sa táto úloha stala jednoduchšou, vznikli systémy hodnotenia platní, ktoré sa nevzťahujú len na to, ako znejú, ale tiež ako vyzerajú a nakoľko sú kompletné. Pozrime sa, čo všetko je potrebné zohľadniť pri hodnotení platní:

Stav drážok:

Toto hodnotenie vám poskytne približnú predstavu, ako bude platňa znieť. Cieľom pri hodnotení je predpovedať, či bude prehrávanie bez preskakovania, šumu, pukania a praskania, ktoré by rušilo posluch. Spôsoby hodnotenia sú dva:

  • Hodnotenie posluchom

Prvým, ale menej častým spôsobom je hodnotenie posluchom. Hodnotiaci si prehrá nahrávku v celej dĺžke a pozorne počúva akékoľvek zvukové vady, ktoré tak môže detailne opísať. Pretože jedna LP platňa hrá približne 40 až 45 minút, je tento spôsob veľmi náročný na čas a predajcami nie je využívaný.

  • Vizuálne hodnotenie

Tu prichádza do hry druhá metóda – vizuálne hodnotenie. Ako názov naznačuje, hodnotiaci preskúma platňu pod silným bielym svetlom, či nie je zvlnená, poškriabaná alebo znečistená. 

Niekedy si pri vizuálnom hodnotení všimneme miesto, ktoré pre presnejšie hodnotenie ohodnotíme posluchom. 

Množstvo škrabancov je len povrchových, a teda nezasahujú až do drážok, tieto vady neovpyvňujú zvuk a posluch nijakým spôsobom. V mojej zbierke mám niekoľko platní, ktoré vyzerajú otrasne, ale hrajú ako nové. Na druhej strane, platňa, ktorá vyzerá vizuálne bezchybná, ale v minulosti bola prehrávaná poškodenou ihlou, môže šumieť, znieť pridusene alebo sykavo. Mal som tiež albumy, ktoré vyzerali ako nové, ale z týchto dôvodov boli nepočúvateľné. Okrem zlej ihly ale môžu byť dôvodom aj zostatky nečistôt po nesprávnom čistení – platňa môže vyzerať dobre, ale zostatky je potrebné pred ďalším prehrávaním odstrániť. 

Rozdiely v zostave predajcu a kupujúceho

Mohli by sme si myslieť, že nákup platní hodnotených posluchom je zárukou spokojnosti, ale nemusí to byť vždy pravdou. Zostava, ktorú použil predajca pri hodnotení bude takmer určite rozdielna od tej, na ktorej bude platňu prehrávať kupujúci. Platňa, ktorá hrá dokonale ticho na jednej zostave môže na inej preskakovať alebo šumieť. 

Napriek všetkým nedostatkom tohto systému hodnotenia platní môžeme povedať, že lepší systém zatiaľ neexistuje.

Stav papiera:

Zberatelia sa nezaujímajú len o to, ako platňa hrá. Jej hodnotu určujú aj ďalšie prvky: stredové etikety, vnútorný a vonkajší obal, booklet, insert s textami… Ideálne je, ak je všetko originálne, teda tak, ako to kúpil prvý majiteľ. Stavu obalov sa podrobnejšie venovať nebudeme, pretože v produktoch vždy používame fotky konkrétneho kusu, ktorý je na predaj. 

Pre hodnotenie platní neexistuje žiadna medzinárodná norma (ISO), a tak často kupujeme mačku vo vreci hodnotenú ako známkou VG+++ alebo 95%. Najpoužívanejším je systém časopisu Goldmine, ktorý platne triedi podľa stavu do šiestich tried:

Absolútne dokonalá v každom smere. Platňa je nepoužitá, obal bez opotrebovania.

Vzhľad: Platňa v stave M- vyzerá ako práve kúpená a prvý krát rozbalená, inými slovami takmer dokonalá.

Platňa: lesklá, bez viditeľných vád. Hrá bez šumenia v pozadí (platne M- boli v minulosti hrané, ale kvalitný a správne nastavený gramofón a vhodná starostlivosť o platne zaručia, že v tomto stave aj ostanú)

Stredová etiketa: nepopísaná, nepolepená a nie je poznačená oskou taniera. Bez výrobných vád – správne vycentrovaná. 

Obal: nie je ohnutý, pokrčený, nemá od platne ošúchaný kruh a určite nie je rozlepený. Vnútorný obal vyzerá, ako keby v ňom platňa ani nikdy nebola. Toto platí rovnako pre obal z päťdesiatych rokov, ako aj pre nové vydania. 

 

Nebyť niekoľkých nedostatkov, táto platňa by mohla byť v stave M-. Väčšina zberateľov, ktorá kupuje platne kvôli počúvaniu bude s VG+ spokojná.

Vzhľad: vidno slabé známky používania.

Platňa: Môže mať jemné vlásočnice alebo malé škrabance, ktoré neovplyvňujú posluch. Môže byť slabo zvlnená, ale neovplyvňuje to prehrávanie. Stredová dierka nie je poškodená.

Stredové etikety: Bez samolepiek, písania a iných kazov.

Obal: mierne opotrebované hrany, švy rozlepené nie viac ako 2cm. Obal môže mať zárez po prepílení. Vnútorný obal môže byť slabo pokrčený od platne vo vnútri a môže mať opotrebované hrany. Vonkajší obal môže mať ošúchaný slabý kruh od platne.

Mnoho nedokonalostí, ktoré nájdeme na platniach v stave VG+ je pri VG výraznejších.

Platňa: Opotrebovanie je viditeľné na prvý pohľad, drobné škrabance je už možné cítiť pri prejdení nechtom (ale neodporúčame). Pri prehrávaní počuť slabý šum v pozadí a niektoré škrabance, najmä na začiatku platne a v tichých pasážach. Tieto ale výrazne neprehlušia hudbu.

Stredové etikety: môžu mať malú samolepku alebo byť popísané

Obal: nesie viacero stôp po manipulácii. Od platne ošúchaná potlač na prednej/zadnej strane obalu aj na chrbtici nie je nezvyčajná. Môže byť tiež prehnutý, alebo popísaný či polepený cenovkou. 

Good neznamená zlý. Takáto platňa ešte stále hrá bez preskakovania a dobre poslúži ako náhrada, kým rovnaký album zoženieme v lepšom stave.

Obal v tomto stave je opotrebovaný, popísaný, potrhaný alebo inak poškodený. 

Posledným v tejto stupnici je stav P (poor) alebo F (fair). Platňa v takomto stave preskakuje, je zvlnená, alebo dokonca prasknutá. Až na výnimočné prípady platne v tomto stave na Phono.sk nenájdete. 

 

Hodnotenie platní podľa tejto stupnice nie je vždy presné, preto vám v prípade nejasností odporúčame obrátiť sa s otázkou na konkrétnu platňu na vášho predajcu, ktorý vám stav platne určite rád podrobne popíše. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *