Časť nečistôt v drážke platne sa pri prehrávaní veľmi jednoducho zachytí na hrote prenosky. Nečistoty sa na hrote môžu hromadiť, až sa na hrote vytvorí chuchvalec, ktorý môže nadvihovať hrot z drážky. To znemožňuje neskreslené snímanie a nakoniec i vedenie hrotu v drážke, takže z nej môže dokonca aj vyskakovať. Preskakovanie prenosky alebo taktiež zlé vedenie hrotu v drážke môže spôsobiť poškodenie drážok, ktoré môže byť pre život platne fatálne. Prítomnosť prachu a iných častíc môže nielen že poškodiť záznamy, skrátiť životnosť prenosky a zhoršiť kvalitu reprodukcie.

Prevencia je preto najlepší liek. Hrot čistíme čo najčastejšie, aby nečistoty na jeho povrchu nestihli zatvrdnúť. Počas prehrávania totiž dochádza k treniu ktoré zohrieva hrot prenosky. Vzhľadom na malú kontaktnú plochu v drážke, vzniká vysoká teplota. Následne sa takto môže prach a iná nečistota doslova pritaviť k hrotu. Pokiaľ táto zmes na hrote prenosky zatvrdne, je možné že hrot už nebudeme vedieť nikdy dokonale očistiť a budeme musieť prenosku vymeniť.

Ako teda na to? Niektorí používatelia sa snažia čistiť hrot svojpomocne. Napríklad odfúknutím chuchvalčeku prachu alebo pomocou prstov. Nie sú to zlé riešenia, avšak pri troške neopatrnosti môžeme prstami poškodiť hrot alebo ho dokonca vyosiť z miesta kde je prichytený na chvejku. Častým riešením je aj kefka ktorou sa čistí povrch platne od prachu. Pri správnom použití je veľkým pomocníkom. Na čistenie ihly existuje celý rad špecializovaných produktov.

Radi by sme sa postupne povenovali rôznym z nich:

Čistenie brúsnym papierom:

”Green Stuff” je jedným z najstarších riešení. Jedná sa o veľmi jemný brúsny papier, ktorým jemne prejdeme hrotom prenosky v smere prehrávania platne. Niekedy býval kúsok takého brúsneho papiera bežne dostupný ako bonus zadarmo v predajniach s platňami či gramofónmi.

Čistenie elektronicky:

Toto riešenie neodporúčame používať ale treba ho spomenúť. Elektronické čističe prenosiek sú navrhnuté tak, aby jemne vibrovali s hrotom a tým naraz uvoľnili všetku nečistotu. Môžu však spôsobiť aj vychýlenie samotného hrotu alebo jeho odlepenie.

Čistenie kefkou:

Čistenie začíname v pozdĺžnom smere chvejky od zajdnej strany prenosky až dopredu (v smere prehrávania platne). Nie naprieč, mohli by sme poškodiť hrot ihly. Opatrnosť vyžadujú hlavne prenosky s lepenými hrotmi, čo býva u lacnejších prenosiek pravidlom. Hrot vybrúsený z diamantového čriepku je zalepený do hliníkového puzdra na chvejke. Pri drahších prenoskách to býva celistvý diamantový hranolček s jedným vybrúseným koncom zalepeným priamo do chvejkovej trubičky. Môžeme použiť napríklad kefky na obrázku.
 

Čistenie roztokmi:

Roztoky sú aplikované ručne malým štetčekom alebo špirálou. Dôležité je rovnako ako pri čistení kefkou dodržať správny postup. Hrot čistíme rovnakým postupom ako pri kefke, ale štetčekom, jemne navlhčeným v izopropylalkohole. Hrot vždy čistíme smerom totožným so smerom relatívneho pohybu drážky. teda dopredu k čelnej strane prenosky a to pohybom vzďaľujúcim sa od telesa prenosky a šikmo nadol (max cca 45°) k podlhovastej ose chvejky. Dbáme aby roztok nebol znečistený. Pokiaľ by bol roztok znečistený, nečistota by sa dostala do drážok. Aj pri tomto spôsobe je potrebné dodržať opatrnosť. Na čistenie môžeme použiť napríklad roztoky na obrázku.

Čistenie gélmi:

Čistenie gélom je veľmi jednoduché stačí len ponoriť hrot prenosky na pár sekúnd do nádobky s gélom. Môžeme to urobiť priamo na tanieri. Následne ramienko opäť zdvihneme. Obal v ktorom sa gél nachádza zvykne obsahovať lupu, ktorou vieme skontrolovať znečistenie gélu. Starostlivosť o gél je veľmi jednoduchá, stačí ho podľa potreby opláchnuť teplou vodou. Tento pomocník vie vydržať veľmi dlho.

Čistotu hrotu môžeme skontrolovať pod mikroskopom podobne ako aj jeho opotrebovanie. Kontrola pred a po prehrávaní platne môže slúžiť k posúdeniu čistoty LP platne a prípadne i účinnosti používanej metódy čistenia. Ak dokážete udržať svoje platne čisté, nemusíte riešiť čistenie prenosky veľmi často. Neradi by sme robili nejakému konkrétnemu prípravku reklamu. Odporúčame si vybrať podľa ceny zostavy, sympatie, alebo finančných možností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *