Ak ste si niekedy kupovali LP platne cez internet, určite ste sa už stretli s nejakou formou hodnotenia ich stavu. Ako by ste inak vedeli ako znejú? Aby sa táto úloha stala jednoduchšou, vznikli systémy na hodnotenie vinylových platní. Tieto systémy sa nevzťahujú len na to, ako LP platne znejú, ale tiež ako platne vyzerajú a nakoľko sú kompletné. Pozrime sa, čo všetko musíme zohľadniť pri hodnotení platní:

Stav drážok:

Toto hodnotenie vám poskytne približnú predstavu, ako bude vinylová platňa znieť. Pri hodnotení sa snažíme predpovedať, či prehrávanie prebehne bez preskakovania, šumu, pukania a praskania, ktoré by rušilo posluch. Spôsoby hodnotenia sú dva:

Hodnotenie posluchom

Prvým, ale menej častým spôsobom je hodnotenie posluchom. Hodnotiaci si prehrá nahrávku v celej dĺžke a pozorne počúva akékoľvek zvukové vady, ktoré tak môže detailne opísať. Pretože jedna LP platňa hrá približne 40 až 45 minút, je tento spôsob veľmi náročný na čas a predajcami nie je využívaný.

Vizuálne hodnotenie

Tu prichádza do hry druhá metóda – vizuálne hodnotenie. Ako názov naznačuje, hodnotiaci preskúma vinylovú platňu pod silným bielym svetlom, či nie je zvlnená, poškriabaná alebo znečistená. 

Niekedy si pri vizuálnom hodnotení všimneme miesto, ktoré potom presnejšie ohodnotíme posluchom.

Množstvo škrabancov je len povrchových, a teda nezasahujú až do drážok, tieto vady neovplyvňujú zvuk a posluch nijakým spôsobom. V mojej zbierke mám niekoľko platní, ktoré vyzerajú otrasne, ale hrajú ako nové. Na druhej strane, LP platňa môže vyzerať vizuálne bezchybná, ale ak sa ju v minulosti prehrávalo poškodenou ihlou, môže šumieť, znieť pridusene alebo sykavo. Tiež som mal albumy, ktoré vyzerali ako nové, ale z uvedených dôvodov boli nepočúvateľné. Zlou ihlou alebo zostatkami nečistôt po nesprávnom čistení môže prísť k týmto problémom. Platňa môže vyzerať dobre, ale je potrebné odstrániť zostatky pred ďalším prehrávaním.

Rozdiely v zostave predajcu a kupujúceho

Mohli by sme si myslieť, že nákup vinylových platní hodnotených posluchom je zárukou spokojnosti, ale nemusí to byť vždy pravdou. Predajca takmer určite použil inú zostavu pri hodnotení, ako tú, na ktorej bude kupujúci prehrávať platňu. LP platňa, ktorá hrá dokonale ticho na jednej zostave môže na inej preskakovať alebo šumieť. 

Napriek všetkým nedostatkom tohto systému hodnotenia LP platní môžeme povedať, že lepší systém zatiaľ neexistuje.

Stav papiera:

Zberatelia sa nezaujímajú len o to, ako vinylová platňa hrá. Jej hodnotu určujú aj ďalšie prvky: stredové etikety, vnútorný a vonkajší obal, booklet, insert s textami… Ideálne je, ak je všetko originálne, teda tak, ako to kúpil prvý majiteľ. Stavu obalov sa podrobnejšie venovať nebudeme, pretože v produktoch vždy používame fotky konkrétneho kusu, ktorý je na predaj. 

Pre hodnotenie vinylových platní neexistuje žiadna medzinárodná norma (ISO), a tak často kupujeme mačku vo vreci hodnotenú ako známkou VG+++ alebo 95%. Najpoužívanejším je systém časopisu Goldmine, ktorý LP platne triedi podľa stavu do šiestich tried:

Mint – M

Hodnotenie vinylových platní M

Absolútne dokonalá v každom smere. Vinylová platňa je nepoužitá, obal bez opotrebovania.

Príklad nahrávky z platne stavu M či M-

Parametre

Vzhľad: Platňa v stave M- vyzerá ako práve kúpená a prvý krát rozbalená, inými slovami takmer dokonalá.

Platňa: lesklá, bez viditeľných vád. Hrá bez šumenia v pozadí (platne M- boli v minulosti hrané, ale kvalitný a správne nastavený gramofón a vhodná starostlivosť o platne zaručia, že v tomto stave aj ostanú)

Stredová etiketa: nepopísaná, nepolepená a nie je poznačená oskou taniera. Bez výrobných vád – správne vycentrovaná. 

Obal: nie je ohnutý, pokrčený, nemá od platne ošúchaný kruh a určite nie je rozlepený. Vnútorný obal vyzerá, ako keby v ňom platňa ani nikdy nebola. Toto platí rovnako pre obal z päťdesiatych rokov, ako aj pre nové vydania. 

Very Good plus – VG+

Hodnotenie vinylových platní VG+

Príklad nahrávky z platne stavu VG+

Nebyť niekoľkých nedostatkov, táto platňa by mohla byť v stave M-. Väčšina zberateľov, ktorá kupuje platne kvôli počúvaniu bude s VG+ spokojná.

Parametre

Vzhľad: vidno slabé známky používania.

Platňa: Môže mať jemné vlásočnice alebo malé škrabance, ktoré neovplyvňujú posluch. Môže byť slabo zvlnená, ale neovplyvňuje to prehrávanie. Stredová dierka nie je poškodená.

Stredové etikety: Bez samolepiek, písania a iných kazov.

Obal: mierne opotrebované hrany, švy rozlepené nie viac ako 2cm. Obal môže mať zárez po prepílení. Vnútorný obal môže byť slabo pokrčený od platne vo vnútri a môže mať opotrebované hrany. Vonkajší obal môže mať ošúchaný slabý kruh od platne.

Very Good

Hodnotenie vinylových platní VG

Príklad nahrávky z platne stavu VG

Mnoho nedokonalostí, ktoré nájdeme na platniach v stave VG+ je pri VG výraznejších.

Parametre

Platňa: Opotrebovanie je viditeľné na prvý pohľad, drobné škrabance je už možné cítiť pri prejdení nechtom (ale neodporúčame). Pri prehrávaní počuť slabý šum v pozadí a niektoré škrabance, najmä na začiatku platne a v tichých pasážach. Tieto ale výrazne neprehlušia hudbu.

Stredové etikety: môžu mať malú samolepku alebo byť popísané

Obal: nesie viacero stôp po manipulácii. Od platne ošúchaná potlač na prednej/zadnej strane obalu aj na chrbtici nie je nezvyčajná. Môže byť tiež prehnutý, alebo popísaný či polepený cenovkou. 

Good – G

Good neznamená zlý. Takáto LP platňa ešte stále hrá bez preskakovania a dobre poslúži ako náhrada, kým rovnaký album zoženieme v lepšom stave.

Obal v tomto stave je opotrebovaný, popísaný, potrhaný alebo inak poškodený. 

Poor – P alebo Fair – F

Posledným v tejto stupnici je stav P (poor) alebo F (fair). LP platňa v takomto stave preskakuje, je zvlnená, alebo dokonca prasknutá. Až na výnimočné prípady vinylové platne v tomto stave na Phono.sk nenájdete. 

Túto stupnicu na hodnotenie vinylových platní nemusíte vždy presne dodržiavať, preto pri nejasnostiach sa odporúčame obrátiť s otázkou na konkrétnu LP platňu priamo na vášho predajcu, ktorý určite rád podrobne popíše stav platne.

Odporúčame nahliadnuť aj na web ibuilder-sk.techinfus.com kde sa autori taktiež venovali tejto problematike a napísali článok hodnotenie vinylových platní. Ako ale platne hodnotíte vy? Podeľte sa o to s nami v komentároch.

Autor Ján Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *