Predstavte si, že ste sa práve ste sa vrátili domov po tom, ako ste celý deň obiehali obchody, snažiac sa nájsť ten jeden dokonalý album, ktorý si chcete vypočuť. Tešíte sa, kedy sa pohodlne usadíte do kresla a konečne si vypočujete vašu novú LP platňu, ktorú ste tak dlho hľadali. Vyberiete svoj nový úlovok z obalu, vložíte ho do gramofónu a ihla urobí prvý kontakt s jeho povrchom. Zaznie mierny statický šuchot a potom…potom sa konečne ozve hudba. Tak čo, stojí za to kupovať LP platne?

Položme si teda otázku: Stoja vinylové platne za všetku tú námahu a peniaze? Áno, ak ste niekto, kto chce to najlepšie a máte dušu zberateľa.

V tomto článku preberieme výhody, nevýhody a ďalšie aspekty, ktoré by ste mali zvážiť, keď sa chystáte začať svoju vinylovú zbierku.

Ako sa rozhodnúť, či sa oplatí začať zbierať LP platne?

Rozhodnutie, či zbieranie vinylových platní stojí za to, si vyžaduje zváženie viacerých faktorov. Každý má svoje špecifické dôvody, prečo sa rozhodne začať s touto záľubou. Občas je to niečo, čo ste si odniesli už od starého otca. Niektorí natrafili na toto médium v obchode a jednoducho ich oslovilo. Niektorí sa k nemu uchýlili najmä kvôli estetike. Nech už sú dôvody akékoľvek, je jednoducho stratiť hlavu a nechať celý majetok na novom hobby. Aby sme niečomu takému predišli, poďme sa spolu pozrieť na zopár výhod a nevýhod vinylu.

Plusy a mínusy zbierania LP platní

Výhody:

  • Vinylové platne znejú lepšie, pretože produkujú kvalitné vintage zvuky.
  • Veľké obaly platní zdobí aj veľké umelecké dielo.
  • Kupovanie albumov vo forme LP platní viac prispieva umelcom.
  • Platne si udržiavajú svoju hodnotu, ak sa o ne dobre staráte.
  • Najlepší formát pre celkový zážitok z albumu.

Nevýhody:

  • Niektorí ľudia považujú vinylové platne za príliš objemné a nepraktické.
  • Je potrebný priestor na skladovanie kvôli veľkosti platní.
  • Obmedzenie na počúvanie doma alebo na mieste, kde máte vybavenie.
  • Čistenie vyžaduje trochu času.
  • Náklady na vybavenie a skladovanie.

Sú LP platne len módnou záležitosťou?

Napriek tomu, že si niektorí ľudia myslia, že vinylové platne sú komplikované, drahé a nepraktické, mnohí ich priam milujú. Podľa Recording Industry Association of America (RIAA) sa predaje moderných vinylových platní zvýšili o 30 % v roku 2020.

Sú teda vinylové platne len záležitosťou módy, estetiky a peknej vintage fotky na Instagrame? Práve naopak. Ich predaje rastú najmä preto, že ľudia hľadajú v živote zmysluplnejšie zážitky, a to sa vzťahuje aj na hudbu. Streamovanie je podobné rýchlemu občerstveniu – nie je síce najlepšie, ale je to pohodlná možnosť. Platne môžeme prirovnať k príprave skvelej večery vo vlastnej kuchyni. Takto si užijete celý proces, vrátane výborného jedla.

Trend LP platní
Trend LP platní za posledné roky

Je kúpa LP platní plytvanie peniazmi?

Toto je ťažká otázka, ktorá závisí od každého osobného názoru. Priemerne medzi albumom, ktorého hodnota klesá, a albumom, ktorého hodnota stúpa, neplytváte peniazmi, pretože si ich môžete získať späť, keď s nimi skončíte a ste pripravení posunúť ich ďalšiemu nadšencovi.

Vinylové platne prinášajú úplne iný a lepší zážitok z hudby. Existujú však aj ďalšie náklady súvisiace so zberom vinylových platní. Vezmime si také gramofóny. Pri počúvaní vinylu zvyčajne chcete čo najvyššiu kvalitu. Ak používate prenosný gramofón so vstavanými reproduktormi, môže byť síce cenovo dostupný, ale zvuk nebude vynikajúci.

Ďalším bežným výdavkom s spojeným s vinylovými platňami je ich čistenie, údržba a skladovanie. Je prirodzené, že sa snažíte svoju drahocennú zbierku čo najlepšie ochrániť a zachovať. Avšak aj napriek mnohým cenovo dostupným možnostiam, tieto výdavky sa dokážu vyšplhať smerom nahor relatívne rýchlo.

Stojí to teda za to? Áno, a to aj napriek nedostatkom. Po počiatočnej investícii do samotných platní, úložného priestoru a vybavenia je jediným ďalším pravidelným výdavkom kúpa nových vinylov, a občasná výmena gramofónovej ihly.

Ako kúpiť gramofón, ktorý ma nezruinuje?

Ceny gramofónových prehrávačov sa veľmi líšia. Ak máte obmedzený rozpočet, ale stále chcete slušnú kvalitu, mali by ste rátať s približne 200 eurami. Pokiaľ si môžete dovoliť o niečo drahšie vybavenie, zvážte rozpočet okolo 500 eur, ktorý určite vylepší váš počiatočný set-up.

Ak sa snažíte ušetriť, skúste šťastie v second-handoch a vintage bazároch, kde môžete zohnať lacné, no kvalitné vybavenie.

Gramofón s vinylovou platňou
Gramofón s vinylovou platňou

Naše tipy na gramofóny, ktoré sú šetrné k rozpočtu:

All-in-one gramofón

Alebo inak povedané, všetko v jednom. Aj keď neveríme, že s týmito „švajčiarskym nožíkom“ docielite ten najlepší zážitok, stále je to výborná počiatočná investícia. Hlavne pre tých, ktorí so svojou zbierkou len začínajú.

Štartér gramofón

Aj keď audiofili môžu na tento gramofón krútiť nosom a kritizovať ho za šum z povrchu platne a skreslenie v stredových drážkach, tento gramofón jednoducho funguje. Najmä pre začiatočníkov je to skvelá voľba. Vieme, že ak hľadáte štartovací gramofón, pravdepodobne nehľadáte dokonalosť, ale skôr slušný výrobok, ktorý vydrží, ak ste s ním spokojní.

Stredná trieda

Tieto gramofóny prichádzajú z mnohými funkciami, ktoré dokážu veľmi vyzdvihnúť váš zážitok z počúvania hudby. Neprivedú vás na mizinu, no dodávajú pocit luxusu pre všetkých, ktorí si bez priveľkého puntičkárstva chcú vypočuť svoje LP platne.

Zhrnutie

Realita ukazuje, že ľudia zberajú vinylové platne ako individuálny a výnimočný koníček. Medzi dôvody, prečo majú LP platne stále viac a viac prívržencov patrí ich nadštandardná kvalitu zvuku, obaly s jedinečnými umeleckými dielami, podpora vašich obľúbených umelcov a zážitok z hľadania toho perfektného albumu. Keď sa raz do tohto hobby zamilujete, rýchlo pochopíte, prečo LP platne jednoducho stoja za to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *