Podľa RIAA (Recording Industry Association of America), predaj vinylov v roku 2023 rastie. Za posledných 16 rokov tento trend prudko rastie. LP platne prvýkrát od roku 1988 prekonali predaj CD. Zákazníci si v roku 2022 kúpili vinylové platne za 1,2 miliardy dolárov, čo bol 20-percentný nárast oproti roku 2021.

Tento trend sa teda nedá poprieť. Otázka však znie: Čo to znamená pre vás a vašu hudbu? Mali by ste to zvážiť, keď vydávate novú pieseň? Mali by ste na svojich vystúpeniach začať predávať vinylové albumy?

Poďme to prediskutovať.

Zažívajú LP platne comeback?

Predaj vinylov sa od roku 2007 zvyšuje a nič nenasvedčuje tomu, že sa zastaví, alebo čo i len spomalí. Minulý rok sa predalo 41,3 milióna LP platní. A tento rok toto číslo len stúpa.

Podľa Billboard-u bol tohtoročný Record Store Day najväčší za posledných 15 rokov s 1,8 miliónmi predaných vinylových albumov len v rámci jedného týždňa. Tu je ďalšia neuveriteľná štatistika z časopisu Billboard:

Vinyly tvorili 70 % všetkých fyzických albumov predaných v USA za týždeň končiaci dňom 27. apríla (1,809 milióna z 2,583 milióna). K dnešnému dňu predstavujú vinylové albumy 59 % všetkých fyzických predajov albumov (16,296 milióna z 27,699 milióna).

Čo spôsobuje nárast predaja LP platní?

Prečo sa teda vinyl vracia? Zdá sa to priam kontra-intuitívne. Koniec koncov, CD disky ponúkajú dlhotrvajúcu kvalitu zvuku a sú jednoducho prenosné. A streamovanie hudby vám poskytne takmer všetky existujúce albumy priamo vo vašom telefóne za veľmi málo peňazí, alebo dokonca zadarmo. Čo teda teda spôsobuje tento rapídny nárast predaja LP platní?

Verte či nie, nie je to nostalgia. Čísla ukazujú, že predaj vinylov sa netýka primárne starších generácií. Ide tu o generáciu Z, pričom umelci, ktorých táto generácia obľubuje – Taylor Swift, Billie Eilish, Kendrick Lamar, Harry Styles atď. – vedú v predaji vinylov.

Ak sa začítate do rozhovorov s príslušníkmi tejto generácie, ide tu o viac než len hudbu z gramofónu.

1. Zberateľský aspekt

Vinylové platne sú jednoducho cool. Sú väčšie ako CD, takže sú z nich lepšie dekorácie na stenách alebo vo vitrínach. Až 57% generácie Z ani nevlastní gramofón. Takže veľké množstvo zákazníkov, ktorí prispievajú k predajom, svoje LP platne ani nepočúvajú.

2. Lepší hudobný zážitok

Vinylové albumy vytvárajú intenzívnejší zážitok z počúvania hudby. Ak si chcete vypočuť vinylovú LP platňu, musíte prejsť mini-rituálom, namiesto kričania „Alexa, hraj Childish Gambino“. Musíte nájsť vo svojej zbierke vhodnú platňu, položiť ju na gramofón a jemne na ňu položiť ihlu. Tento proces vás nabáda sadnúť si a užiť si hudbu naplno, namiesto streamovania v pozadí popri upratovaní.

3. Posadnutosť starou technikou.

Z nejakého dôvodu, generácia Z miluje zastarané technológie. Polaroidy, ručné písacie stroje, retro video-hry atď. A gramofónové platne sú stredobodom tejto obsesie.

Podľa Luminate sú príslušníci generácie Z ochotní minúť pomerne veľa peňazí na reklamné predmety a ďalší tovar od ich obľúbených umelcov. Takže zatiaľ čo generácia Z stále rada streamuje hudbu, jej príslušníci vedia, že umelci zo streamovania veľa peňazí nezarobia. Aj preto radi finančne podporujú svojich obľúbených interpretov kúpou LP platní.

Je hip hop hlavným kontribútorom?

V začiatkoch 21. storočia trh s gramofónovými platňami udržiavali nažive interpreti tanečnej hudby a hip-hopu. Hip-hop však už nie je hlavným kontribútorom nárastu predajov LP platní.

Ak sa pozrieme na desať najpredávanejších vinylových LP platní roku 2023 (zatiaľ), uvidíte rôzne žánre.

  1. Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd — Lana Del Rey
  2. Cracker Island — Gorillaz
  3. St Jude — The Courteeners
  4. The Dark Side Of The Moon, Live at Wembley 1974 — Pink Floyd
  5. Midnights — Taylor Swift
  6. This Is Why — Paramore
  7. The Dark Side of the Moon — Pink Floyd
  8. Rumours — Fleetwood Mac
  9. Memento Mori — Depeche Mode
  10. Cuts & Bruises — Inhaler

A tu je desať najpredávanejších LP platní roku 2022:

Zoznam najpredávanejších LP platní roku 2022
Zoznam najpredávanejších LP platní roku 2022. (Zdroj: Luminate)

Umelci, trhajúci rebríčky predajov LP platní

Ako môžete vidieť, najpredávanejšími umelcami vinylových platní minulého roku boli Taylor Swift a Harry Styles. Zaujímavé je, aký veľký podiel predaja albumov Taylor Swift tvorili práve vinylové platne. (Graf nižšie je zo záverečnej správy Luminate z roku 2022.)

Graf predaja albumu na rôznych médiách
Graf predaja albumu na rôznych médiách

Predalo sa teda viac LP platní ako CD albumov? Podľa NME bol album s názvom “Midnights” prvým albumom, ktorý sa predal na vinyloch lepšie ako na CD od 80. rokov.

Čo teda robí Taylor Swift, čo poháňa tieto úžasné predaje vinylových platní? Okrem toho, že patrí medzi najpredávanejších umelcov všetkých čias, dva aspekty jej vinylových vydaní súvisia s trendmi, ktoré sme už v tomto článku spomenuli: Sú zberateľské a poskytujú komplexný hudobný zážitok.

Zberateľstvo

Uvedomujúc si, že kupujúci majú záujem o celý zberateľský aspekt vinylov, Taylor Swift a jej team sa na to sústredia. Podľa NME bol album “Midnights” vydaný vo formáte piatich farebne kódovaných CD a vinylových edícií, pričom niektoré boli limitované nie počtom kusov, ktoré boli vyrobené, ale časom, počas ktorého boli predávané.

Zážitok z hudby

Toto video zobrazuje LP platňu “folklore” od Taylor Swift. Všetko vrátane obalu, bohatých fotografií a potlačených obálok s textami piesní dotvára celkový zážitok z tohto albumu.

Toto však nie je žiadna novinka. Stačí si spomenúť na klasické vydania na vinyle, ako napríklad “Dark Side of the Moon”, a uvidíte, ako obal pridáva k hudobnému zážitku. A Public Image Ltd vydali jeden z najväčších zberateľských vinylových albumov vôbec s názvom “Metal Box”, ktorý bol doslova plechovicou obsahujúcou LP platňu.

Je čas začať vydávať vašu hudbu na vinyle?

Odpoveď je jednoznačne áno, bez ohľadu na žáner vašej hudby. Aby ste oslovili každého potenciálneho zákazníka, je lepšie ponúkať hudbu vo všetkých dostupných formátoch.

Aj keď sú balenia vinylových platní o niečo drahšie ako CD, umožňujú umelcom skvelý spôsob, ako zvýšiť zárobky na vystúpeniach. 100 vinylových albumov môžete získať za 1 990 dolárov od spoločnosti Disc Makers. Najväčšou prekážkou je časy výroby. Môže trvať až 18 týždňov, budú vaše LP platne pripravené. Samozrejme, toto nie je priveľký problém, len to znamená, že musíte plánovať v súlade s týmto časovým rámcom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *