Podľa nedávno zverejnených údajov Britskej fonografickej asociácie (BPI), v roku 2022 popularita vinylu prudko rástla, s predanými 5,5 miliónmi LP platní. Ide o najväčšie celkové číslo v tomto storočí. Celosvetovo sa v roku 2022 predalo 41 miliónov vinylových platní. Dokonca je to už 15. rok po sebe, čo sledujeme tento rapídny nárast. Prirodzene, možno zvažujete, že sa k tomuto trendu pridáte. Čo však s LP platňami, ktoré si nemáte ako vypočuť? Možno je práve teraz najlepší čas pouvažovať nad zakúpením gramofónu pre vašu rastúcu zbierku. Pozrime sa preto spolu na to, ako kúpiť svoj prvý gramofón

Hneď po tom, ako sa u mnohých objaví táto myšlienka, narazia hneď na prekážku. Vinylové platne sú akýmsi mystickým médiom plným zvláštnych termínov a excentrických častí vybavenia. A plne rozumieme, že na prvé počutie to celé môže znieť priam zastrašujúco. Avšak skutočnosť je oveľa jednoduchšia a pre mnohých aj zábavnejšia. V dnešnej dobe je naozaj ľahké nájsť svoj ideálny prvý gramofón.

Poďme sa teda pozrieť, ako ľahko a s radosťou môžete kúpiť váš prvý gramofón, aby ste sa mohli hneď ponoriť do tohto obľúbeného hudobného média.

Typy gramofónov

Koľko typov gramofónov existuje? Skrátka a dobre, plno. Sú tu veľmi lacné, „zapoj a prehrávaj“ kufrové gramofóny, ako napríklad Crosley Cruiser, ktoré vyzerajú skvele, ale kvôli malým vstavaným reproduktorom neprehrajú platňu tak verne (skutoční audiofili vám tiež povedia, že tieto gramofóny vaše platne poškodia). Existujú aj „všetko v jednom“ modely, ktoré zachovávajú klasický dizajn. Sem patrí napríklad univerzálny Teac MCD800B.

Samostatný kúsok, ako napríklad Sony PS-HX500 premostí medzeru medzi základným gramofónom a 21. storočím. S možnosťou pripojiť USB vám umožňuje digitalizovať LP platne do počítača ako súbory s ultra-vysokou kvalitou.

Retro gramofón
Retro gramofón
Vytvorené pomocou Bing Tvorca obrázkov. S využitím DALL-E.

Ako si kúpiť prvý gramofón prihliadajúc na cenu

Všetky tieto gramofóny existujú na kĺzavej cenovej škále, pričom niektoré sú oveľa dostupnejšie ako iné. Sony PS-HX500 celkovo podáva dobrý výkon s maximálnou pohodlnosťou „zapoj a prehrávaj“ a často ho možno nájsť za menej ako 560€. Podobne, Rega Planar 1, je skvelý gramofón pre začiatočníkov a je k dispozícii už za približne 349€.

Ak z týchto cenoviek odoberieme zhruba sto eur, stále máte veľa možností, ako napríklad Pro-Ject Primary E. Ak chceme ušetriť ešte viac, stále môžete rátať s úplne kompetentným a neuveriteľne lacným modelom Lenco L-85.

Samozrejme, je tu pokušenie začať s veľmi lacným kufrovým gramofónom, čo je síce v poriadku, ale pozor: zle zostavený gramofón môže mať viac problémov, ako len plechový zvuk. Zle vyvážené ramienko, či príliš malé taniere dokážu vaše platne ľahko poškodiť. Preto buďte zvlášť opatrní, ak máte v zbierke cenné LP platne.

Ak sa rozhodujete len s prihliadnutím na cenu, nebudete mať až tak veľa možností. Odporúčame túto kúpu brať ako investíciu. Miniete síce trochu viac peňazí, ale vaše platne dosiahnu svoj maximálny potenciál.

Akú kvalitu zvuku môžete očakávať?

Je jedno aký je váš rozpočet, váš gramofón má jednu jasnú úlohu – čo najlepšie prehrávať vaše LP platne. Preto je zvuková kvalita jeden z najpodstatnejších faktorov pri kúpe prvého gramofónu. Samozrejme, treba sa pripraviť na to, že gramofón za 250€ nebude znieť tak ako model, ktorý je trikrát taký drahý. Mnohé vstupné modely však dokážu poskytnúť slušný zvuk so štýlom.

Rega Planar 1 je napríklad výrazne nad svojou cenovou kategóriou a ponúka teplý, detailný zvuk a pocit hĺbky. V tomto prípade sa oplatí investovať do gramofónu s renomovanou značkou, aby ste mali zaručenú úroveň kvality.

Okrem modelov od Sony a Rega existujú vynikajúce a relatívne lacné gramofóny od značky Audio Technica (AT-LP3 je skvelú verzia kufrového gramofónu) a ďalšie z radu Pro-Ject ( T1 skvele prehráva basy a je ako stvorený pre riffy).

Vyberte si gramofón, ktorý ľahko nastavíte

Keď sa rozhodnete pre konkrétny gramofón, myšlienka, ako ho nastaviť vám stále môže spôsobovať husiu kožu. Nedajte sa zastrašiť tvrdením, že gramofóny sú nesmierne komplikované. Ak nás návrat vinylov niečo naučil, tak je to, že ľudia si chcú vypočuť dobrú hudbu bez riešenia hlavolamov.

Gramofóny na konci cenového spektra sú často navrhnuté tak, aby boli nenáročné a ľahko ovládateľné aj pre začiatočníkov. Niečo ako Audio-Technica AT-LP3 je „zapoj a prehrávaj“ , a Sony PS-HX500 sa pýši nenáročnosťou pre všetkých užívateľov.

Aj keď môžete naraziť na špecifiká pri rôznych gramofónoch (napríklad odstránenie taniera a presunutie gumových pások na prepínanie medzi 33 a 45 otáčkami za minútu u modelu Rega Planar 1), sú jednoduché na ovládanie, ak viete, ako na to.

Gramofón
Gramofón
Vytvorené pomocou Bing Tvorca obrázkov. S využitím DALL-E.

Na aké funkcie musíte dbať

Niektoré gramofóny majú vstavaný predzosilňovač, ktorý poskytuje štandardnú ekvalizáciu a zvyšuje signál z vášho gramofónu na úroveň, ktorá vám umožní pripojiť ho k vášmu stereu, a niektoré nie.

Napríklad, Rega Planar 1 neprichádza s touto funkciou, takže budete musieť zohnať predzosilňovač alebo zosilňovač, ktorý má vlastný predzosilňovač. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či váš gramofón má vstavaný predzosilňovač, je ho zapojiť a priložiť ihlu – ak hlasitosť reaguje tak, ako má, ste v poriadku.

Potom tu máme ďalší dôležitý prvok: reproduktory. Ako sme už spomínali, niektoré gramofóny v štýle kufra a „všetko v jednom“ to majú zabezpečené, ale môžu mať problémy so záťažou. Zvuk vinylových platní vás má obkolesiť a úplne pohltiť. To sa však nestane, ak vaše reproduktory nedosahujú ani kvalitu iPhonu.

Rátajte s tým, že za dobrý pár reproduktorov zaplatíte trochu viac („cenovo dostupné“ v prípade reproduktorov znamená niečo od 100 do 600 eur). Alebo sa môžete poobzerať po blších trhoch po starých modeloch, ktoré ešte nemajú zrátané svoje roky. Samozrejme, nezabudnite na kvalitné slúchadlá, aby ste sa mohli ponoriť do svojej zbierky vinylových platní, aj keď už všetci ostatní išli spať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *