Či ste nováčik v zbieraní LP platní alebo sa venujete zberateľstvu už roky, iste viete, že správna starostlivosť zohráva kľúčovú úlohu. Ako sa o svoju zbierku staráte má vplyv na to, ako dobre sa prehrávajú a ako dlho vydržia. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako môžete správnou starostlivosťou predĺžiť svojim platniam životnosť. Zistime spolu ako dlho vydržia LP platne.

Správna starostlivosť je zlatým pravidlom

Často môžeme počuť otázku, ako dlho LP platne vydržia a či sa môžu časom opotrebovať. Skvelou vecou na vinylových platniach je, že keď s nimi správne zaobchádzate, môžu vydržať veľmi dlho. To sa dá dosiahnuť pomocou vhodnej čistiacej výbavy, ochranných obalov a skladovacích techník.+

LP platna prehľad
LP platňa prehľad
Vytvorené pomocou Bing Tvorca obrázkov. S využitím DALL-E.

Dbajte na časté čistenie LP platní

Predstavte si, že ste práve zakúpili originálny pressing platne „Help“ od The Beatles. Okrem toho, že by ste sa najradšej pustili do jej opätovného počúvania, nezabudnite mať po ruke základné čistiace pomôcky. Viete sa takto uistiť, že vám refrén v plnej paráde nenarušia čiastočky prachu.

Ako dlho teda vydržia gramofónové platne? Ak sa o ne staráte správnym spôsobom, vaša nová vintage platňa môže vydržať veľmi dlho. V skutočnosti až sto rokov alebo viac! Základné vybavenie, ktorým zabezpečíte dlhú životnosť vašich LP platní pozostáva zo zamatovej kefky, čistiaceho roztoku, odstraňovača prachu a statickej elektriny a obalu na bezpečné skladovanie.

Bezpečnosť je prvoradá a to hlavne pri uskladnení

Ďalší overený spôsob, ako zabrániť opotrebovaniu nových aj vintage LP platní, je zabezpečiť, že sú riadne chránené. Prach, šmuhy a odtlačky prstov môžu postupom času prispieť k zníženiu kvality zvuku.

Dbajte na používanie vnútorných obalov bez obsahu kyselín, keďže sú prvou ochrannou bariérou pred poškodením uložených LP platní. Obaly z ryžového papiera sú ďalšou obrannou líniou proti jemným škrabancom, ktoré môžu poškodiť platňu a zabrániť, aby ste si svoju zbierku mohli užívať po desaťročia.

Samozrejme, nemôžeme hovoriť o správnom uchovávaní LP platní bez toho, aby sme spomenuli, ako vytvoriť priaznivé vonkajšie podmienky. LP platne vždy ukladajte do klimatizovaného prostredia, vyhýbajúc sa prílišnej vlhkosti aj teplu. Takéto podmienky môžu ľahko skriviť alebo úplne zničiť vinyl. Či už sa rozhodnete použiť klasickú poličku alebo špecializovaný stojan na vystavenie vašej obľúbenej platne, dbajte na vonkajšie faktory, počínajúc teplotou a končiac materiálom, ktorý sa platní priamo dotýka. To zabezpečí, že váš vinyl vydrží dlho a bude mať najčistejšie prehrávanie.

Milovník vinylových platní
Milovník vinylových platní
Vytvorené pomocou Bing Tvorca obrázkov. S využitím DALL-E.

Predĺžte vašim LP platniam život

Koniec koncov, životnosť vašej zbierky je zrkadlom starostlivosti, ktorú jej poskytnete. Počínajúc pravidelným čistením a správnou manipuláciou, končiac výberom toho najkvalitnejšieho gramofónu, ktorý nebude vašu drahocennú zbierku poškodzovať, je veľa faktorov, ktoré prispievajú k trvácnosti vašich LP platní.

Ak stále tápete v témach správneho zaobchádzania s vinylmi, máme pre vás detailný článok, kde vás prevedieme celým procesom čistenia LP platní, či ako sa najlepšie postarať o LP platne. S našim návodom a trochou praxe sa budete môcť tešiť ešte mnohým rokom vašej obľúbenej hudbe na vinyle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *