V posledných rokoch, mnohí umelci vydali svoje albumy vo formáte vinylu. A ak ste hudobník, mohli môžete mať otázku, či je dobrý nápad urobiť to isté. Tak prečo predávať hudbu na vinyle?

Nuž, my si myslíme, že ste mali začať už včera! Najmä keď lisovanie vinylov je dnes natoľko dostupné, že je škoda to nevyužiť.

Prečo predávať svoju hudbu na vinyle?

Podľa údajov zverejnených NME sa predaje vinylov zvýšili o 15 percent v roku 2023, čo poukazuje na oživenie dopytu po fyzickej hudbe.

Ak toto zistenie nie je dostatočným dôvodom, poďme sa pozrieť na 8 argumentov, prečo by ste mali vydať svoj nadchádzajúci album na vinyle.

1. Ľudia už nekupujú CD

Podľa Amerického združenia hudobného priemyslu – Recording Industry Association of America (RIAA) predaje nových CD albumov v Spojených štátoch klesli o 97 percent od svojho vrcholu v roku 2000 a momentálne sú na najnižšej úrovni od roku 1986. V podstate to znamená, že CD formát je mŕtvy.

Ak sa ľudia už nezaujímajú o CD, tak prečo ich ešte predávať?

Prečo predávať hudbu na vinyle?
Vinyl je znova stredobodom pozornosti.
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. S využitím DALL-E 3.

2. Musíte predávať niečo fyzické

Samozrejme, nemôžete nechať svojich fanúšikov vašu hudbu len streamovať. A to najmä preto, že zo streamovania toho veľa nezarobíte. Musíte predávať niečo, čo si môžu z vášho koncertu fyzicky odniesť domov. Hudba na USB diskoch je svojím spôsobom riešením, ale nie je veľa ľudí, ktorí by si chceli vystaviť zbierku USB-čiek s hudbou vo svojej obývačke.

Fanúšikovia túžia po starom dobrom vinyle. Ak idete na turné, určite im doprajte možnosť odniesť si domov vaše LP platne .

3. Lisovanie vinylov je teraz veľmi jednoduché

Na rozdiel od 60. rokov, keď ste museli osobne navštíviť lisovňu vinylov, teraz môžete všetko jednoducho odoslať a monitorovať z pohodlia vášho domova. Dokonca výrobcovia môžu LP platne poslať takpovediac ešte teplé priamo vašim fanúšikom!

4. LP platne sú pôsobivejšie než digitálne formáty

Na rozdiel od CD má vinylový formát inherentnú hodnotu — je to kus umenia!

Od samotnej LP platne až po obal… máte niečo viac než len médium na počúvanie hudby.

Koniec koncov, niet divu, že ľudia zbierajú vinyly a nie digitálne súbory!

5. Vinyl vás pomôže odlíšiť od ostatných hudobníkov

Každý rok tisíce hudobníkov vydáva svoj debutový album. To, čo vás odlíši od nových umelcov, ktorí iba skúšajú vstúpiť na indie hudobnú scénu, je to, že vy svoju hudbu naozaj vydáte. A nie len na Spotify, ale na vinyle!

Vinyl dodáva dojem, že nie ste amatér. V konečnom dôsledku ste ochotní venovať čas na vytvorenie albumu, ktorý je hodný toho, aby bol na vinyle. A to nedokáže každý!

6. Výroba LP platní dnes nie je priveľmi nákladná

Niekoľko desaťročí dozadu ste museli investovať nemalé peniaze, aby ste mali možnosť lisovať vaše LP platne.

Avšak dnes, vďaka internetu, môžete jednoducho predávať vinyly ešte predtým, než sú vyrobené, a objednať ich na požiadanie. Všetko, čo potrebujete investovať, je dobrý mastering. Ak s vinylmi len začínate, vydajte album, ktorý je už na svete a považujete ho za hit. Takto si môžete byť istí, že neprídete o peniaze.

Pressing vinylových platní
Pressing vinylových platní
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. S využitím DALL-E 3.

7. Vinyl rozširuje komunitu

Dobrá hudba je dobrá hudba. Ak však vydáte LP platňu, ľudia nebudú hovoriť len o tom, aké skvelé sú vaše piesne, ale aj o vašom krásnom vinylovom zázname.

To znamená, že pritiahnete nielen svojich fanúšikov, ale aj nadšencov pre LP platne a umenie.

Takto si viete pritiahnuť nových fanúšikov na sociálnych médiách. Ľudia budú zdieľať fotografie a videá s vašimi LP platňami na Instagrame, TikTok-u, či X (Twitter).

8. Vinyl je jednoducho úžasný

Mohli by sme pokračovať v menovaní praktických dôvodov, prečo by ste mali svoj album vydať na vinyle. Ale jediná vec, ktorá vás možno presvedčí, je, že vinyl je úžasný. Vy to viete, my to vieme, skoro každý to vie.

Ak vydávate svoju hudbu na vinyle, budete v rovnakej lige ako velikáni. Je to niečo, na čo budete hrdí. O desať rokov sa pozriete na svoje LP platne a budete hrdí na svoju hudbu a samozrejme aj na seba.

Pár slov na záver

Ak ste hudobník alebo umelec akéhokoľvek druhu, lisovanie hudby na vinyle je niečo, čo by ste mali urobiť pre seba, aj pre svojich fanúšikov. Koniec koncov, digitálnej hudby je príliš veľa. Nájdete ju úplne všade. Ale vinyl? Ten je špeciálny. A preto nikdy nevychádza z módy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *