Stáva sa vám niekedy, že z ničoho nič dostanete záblesk spomienky z detstva? Mne sa to stalo nedávno a predmetom mojej fascinácie bola zbierka vinylových platní mojich rodičov. Spomínam si na kolekciu 45-iek zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov.
Na našom stereo systéme však bolo nastavenie, ktoré ma mätie až do dnešného dňa — a to je “16”. Na rozdiel od môjho sedemročného ja, dnes mám k dispozícii internet, a tak môžem pokojne napísať do Google “16 otáčkové LP platne” a dozvedieť sa všetko, čo potrebujem, aby toto nastavenie už viac nebolo záhadou.

Čo teda sú 16 otáčkové LP platne?

Väčšina 16-tiek mali veľké otvory a poväčšine merali 7 palcov v priemere. Preto sa mnohé z nich sa dajú pomýliť so 45-kami. Pri 45 otáčkach za minútu a pri tejto veľkosti, táto platňa umožňovala až 20 minút hracieho času na jednu stranu. Neexistoval však žiaden skutočný štandardný rozmer, takže sa vyrábali tiež s priemerom 9, 10 alebo 12 palcov a tieto väčšie platne sa prehrávali ešte dlhšie. Tak, ako u ostatných rýchlostí a formátov, aj 16-tky sa mohli prehrávať po jednej platni alebo sa mohli naskladať pre nepretržité prehrávanie.

Rozhlasové stanice často používali takéto disky na prehrávanie nahrávok rozhlasových programov, s rozhovormi, drámami a dokumentami. Ich najčastejšie využitie však bolo, že sa stali “hovoriacimi knihami” pre nevidiacich. 

Gramofón a 16 otáčkové LP platne
Ilustračný obrázok – Gramofón s 16 otáčkovou rýchlosťou.
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. Používa DALL· E 3

Prečo sa dnes nestretávame s 16 otáčkovými LP platňami

Hoci tieto disky vedeli sprístupniť nové médium nevidiacim poslucháčom, 16 otáčok za minútu bolo príliš málo na správne vysokofrekvenčné zvuky. 

Známy Seeburg 1000 bol prehrávač nahrávok, ktorý sa využíval výhradne na prehrávanie hudby na pozadí v kanceláriách a reštauráciách. Tento systém používal 16 otáčkové disky, ktoré mali priemer 9 palcov a mohli sa nakladať na tradičné adaptéry pre 45 otáčok za minútu. Platne pre tento systém boli monofónne a mohli prehrať až 40 minút na jednu stranu. Pretože využitie Seeburg-a bolo striktne určené pre hudbu na pozadí, kvalita zvuku nebola hlavnou starosťou. 

Napokon Chrysler Corporation vytvorila formát Highway Hi-Fi, ktorý umožňoval prehrávať 16 otáčkové platne v ich autách od roku 1956 do 1958. Systém nainštalovaný pod prístrojovou doskou využíval zafírovú ihlu s keramickým pickup-om na gramofóne. Avšak to, že dnes nenájdete gramofóny v kabíne áut nasvedčuje tomu, že tento vynález nemal práve najlepšie ohlasy.

Gramofón v aute rok 1957
Ilustračný obrázok – Gramofón v aute rok 1957
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. Používa DALL· E 3

Nahradili sme ich, ale nezabudli sme na ne

Je zrejmé, prečo sa tento formát už nepoužíva. K dispozícii prišli kazety, ktoré ľuďom umožnili počúvať hudbu a audio knihy v autách alebo počas športovania v meste. Vysielatelia tiež objavili kvalitnejšie a efektívnejšie spôsoby riešenia svojich potrieb transkripcie, ktoré na krátky čas plnil 16 otáčkový záznam.

Už v minulosti ich bolo ťažké nájsť, pretože väčšina z nich sa vyrábala len pre komerčné použitie. Mnoho maloobchodných predajcov, ktorí predávali LP platne, ich ani nedržali v sklade. Ale možno ste výnimkou práve vy. Mali ste niekedy to potešenie vypočuť si 16 otáčkovú LP platňu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *