Zbierka vinylových platní je pre mnohých nadšencov srdcovou záležitosťou. Čo však s LP platňami, na ktorých sa začína podpisovať zub času? Ako zachovať vinylové platne? Odpoveď je konštantná a  precízna starostlivosť.  

To nezahŕňa len čistenie a ochranu samotných platní, ale aj čistenie a údržbu kľúčových komponentov vášho prehrávača platní, ako sú gramofónové ramienko a ihla. 

Pripravili sme pre vás pár praktických rád, ako čistiť vinylové platne a správne udržiavať váš gramofón, aby ste si mohli užívať svoje obľúbené albumy po mnoho rokov.

1. Skladujte svoje LP platne zvislo

Stohujte a investujte do antistatického obalu

Starostlivosť o LP platne začína v momente, keď si ich prinesiete domov. Skladujte ich zvislo, keďže ich vodorovné ukladanie na seba môže spôsobiť skrivenie vinylu tým, že vyvinie nadmerný tlak na platne na dne. 

Zvislé uloženie LP platní v policiach
Zvislé uloženie LP platní v policiach
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. Používa DALL· E 3

Väčšina LP platní, ktoré kúpite, príde vo svojich pôvodných obaloch a často spolu s vnútorným obalom proti prachu. Tieto obaly sú najčastejšie papierové. Hoci aj to je lepšie ako nič, odporúčame, aby ste zvážili investíciu do antistatických plastových obalov. Tie viete nájsť aj u nás v sekcií Príslušenstvo.

  • TIP: Papierové obaly môžu postupom času zanechať vlákna v drážkach vašich LP platní. K tomu často dokážu vybudovať statickú elektrinu, ktorá priťahuje viac prachu na ich povrch. Antistatický obal poskytuje lepšiu a dlhodobejšiu ochranu.

Okrem toho by ste mali svoju zbierku LP platní skladovať v stabilnej, suchej a krytej miestnosti, nie v garáži alebo nebodaj v pivnici.

2. Pravidelne a jemne čistite svoje LP platne

Škrabance na LP platniach nie sú cool

Situáciám, keď budete musieť odstrániť občasný odtlačok prsta alebo prach z vašich LP platní sa nevyhnete. Celkom základné čistenie môžete docieliť celkom jednoducho— čistou, suchou mikrovláknovou handričkou nasledujte drážky v kruhu a jemne pri tom odstraňujte prach.

  • TIP: Pre dôkladné čistenie, zvážte kúpu jemného čistiaceho prostriedku, ktorý je vhodný pre vinyl. Tým môžete odstrániť trvalé škvrny alebo nečistoty z povrchu LP platne.
    Detailný návod ”Ako vyčistiť LP platne” je súčasťou nášho blogu.

Mnoho čističov na vinyl tiež obsahuje zamatovú kefku, ktorá umožňuje ľahké a jemné odstraňovanie prachu. Odporúčame takouto kefkou rýchlo očistiť vinylové platne vždy pred tým, ako ich začnete prehrávať. Pravidelné čistenie vám ušetrí čas v budúcnosti a zabezpečí čo najčistejší zvuk.

Čistenie LP platne
Čistenie LP platne
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. Používa DALL· E 3

Ak dôjde k nehode a na LP platňu niečo vylejete alebo je potrebné hlbšie čistenie, môžete použiť destilovanú vodu a kvapku mydla na opatrné opláchnutie. Dbajte na to, aby ste platňu nečistili ničím, čo by ju mohlo poškriabať. Destilovaná voda je dôležitá, keďže minerály vo vode z vodovody môžu vyschnúť v drážkach vašej platne a ovplyvniť prehrávanie. Samozrejme, LP platňu nechajte pred prehrávaním úplne vyschnúť.

3. Regulárne čistite gramofónovú ihlu

Uistite sa, že ihla zostáva ostrá

Mnohé prenosky prichádzajú s ochranným plastovým krytom na zakrytie ihly, keď gramofón nie je v prevádzke.

Postupom času je celkom možné, že ihla môže pri bežnom používaní zachytiť prachové častice. Keď vyberáte súpravu na čistenie vinylových platní, skúste nájsť takú, čo obsahuje aj čistič ihiel. Zvyčajne je to trochu polyuretánového gélu, do ktorého opatrne namočíte ihlu, aby ste odstránili prach alebo nečistoty. Lepkavosť gélu odstráni to, čo sa na ihle zachytilo, bez poškodenia.

4. Udržiavajte svoj gramofón

Zabráňte nahromadeniu prachu

Mechanizmy a starostlivosť o gramofón sa veľmi líšia v závislosti od toho, či je poháňaný motorom alebo remienkom, a aká je jeho konštrukcia. Vo všeobecnosti sa odporúča raz mesačne utrieť vonkajšie časti gramofónu mikrovláknovou handričkou, aby ste odstránili akýkoľvek prach alebo nečistoty.

Príklad poctivého udržiavania gramofónu
Príklad poctivého udržiavania gramofónu
Vytvorené pomocou Tvorca obrázkov z Designer. Používa DALL· E 3

Dobrá starostlivosť, správne čistenie a vhodné skladovanie zabezpečí dlhovekosť vašej zbierky. Je to kľúč, ako zachovať vinylové platne v skvelej kondícií. Dodržiavajte tieto jednoduché praktiky, aby ste si mohli vychutnávať hudbu cez vaše obľúbené médium ešte mnoho rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *