Problém dôverne známy mnohým milovníkom vinylových platní. Samozrejme, pokiaľ máte doma zatiaľ len pár platní, ešte si problém nepripúšťame… Pri väčšej zbierke platní vzniká otázka ako a kde ukladať svoje poklady. Je dobré sa na túto situáciu pripraviť dopredu a premyslieť si, akým spôsobom sa pripravíme na nové prírastky v zbierke. Tak teda kam s vinylovými platňami? Pri výbere toho správneho miesta pre platne myslíme na viacero faktorov, aby sme predišli zaprášeným, zvlneným, zlomeným alebo dokonca plesnivým platniam:

Kam s vinylovými platňami? Príklad ideálneho uloženia
Príklad ideálneho uloženia LP platní

Čo teda robiť?

  1. Nevystavovať platne nadmernému teplu. Príkladom môže byť priame slnečné svetlo. Dlhodobejším vystavením LP priamemu slnku, môže nastať deformácia plastu, teda zvlnenie platne, ktoré v niektorých prípadoch úplne znemožňuje jej prehrávanie. Rovnaká situácia môže nastať, pokiaľ by sme platne umiestnili blízko radiátora alebo  iného zdroja tepla. Tiež nie je vhodné skladovať ich v podkroviach, pivniciach alebo v garážach, kde hrozia teplotné extrémy.
  2. Udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti. Ideálne je nemať platne v miestnosti s vysokou vlhkosťou, ktorá môže obaly zvlniť a výrazne poškodiť kvalitu a pevnosť obalov, ktoré následne strácajú na svojej ochrannej schopnosti.
  3. Ukladať platne vertikálne. Pokiaľ by ste platne dlhodobo ukladali vodorovne na seba, tlak ktorý by na ne pôsobil môže spôsobiť že sa zvlnia a tým sa znehodnotia. V najhoršom prípade môžu ak prasknúť.
  4. Neukladať platne natesno. V takomto prípade dochádza k poškodeniu a nadmernému opotrebovaniu obalu.
  5. Nemiešať uloženie LP a SP. Ak by ste pomedzi svoje LPčky uložili aj single, neurobili by ste práve najlepšie – riskujete tak poškodenie papierových obalov kvôli nerovnomerne rozloženému tlaku. 
  6. Ukladať platne do pevnej police. Pre milovníkov presných čisel je to váha pôsobiaca na policu 50kg/1m. Skladujte ich v úložných riešeniach z materiálov, ktoré sú odolné voči statickej elektrine, napríklad drevo a kartón, nikdy nie kov.
  7. Po dohraní odložiť platňu na miesto. Je to ideálny spôsob ako predĺžiť životnosť svojich pokladov.

Tieto rady pochádzajú od americkej Kongresovej knižnice, ktorá udržiava a stará sa o zbierku 125 000 vinylových platní, takže ak niekto vie ako správne skladovať platne, sú to práve oni. Pokiaľ to s archiváciou myslíte rovnako vážne ako oni, mali by ste platne držať v miestnosti s teplotou 8-10°C pri relatívnej vlhkosti 35-40%.

Kam s nimi?

Aby ste tieto rady mohli dodržiavať, budete potrebovať úložné miesto kam budete platne ukladať 🙂 Niekedy sa úplne stačí len porozhliadnuť okolo seba a vybrať si vhodné riešenie a postupne si zberateľ vie prejsť evolúciou v ukladaní svojich LP. Z našich vlastných skúseností preto prinášame pár zaujímavých tipov:

Banánová krabica

Kam s vinylovými platňami?
Banánová krabica plná LP platní


Aj keď sa to možno nezdá, je to veľká pomocníčka. Hoci nie je najestetickejším riešením, pre začínajúcu zbierku je ideálna a dokážete ju zohnať zadarmo skoro v každom supermarkete. Pre skrášlenie odporúčame polep tematickými nálepkami, hlavnou výhodou – ostanú €€ na platne​ 🙂 
 

Škatuľa DRÖNA


Oproti banánovej krabici sa jedná o estetickejšie riešenie. Je kompaktná a dokáže uskladniť približne rovnaké množstvo LP ako predošlé riešenie. V sieti predajní IKEA ju viete kúpiť za 3.49€ je to ekonomické a štýlové riešenie pri menšej zbierke do 50 kusov.
 

Policové diely KALLAX

Sú dostupným riešením, ktoré poskytuje viacero možností. Podľa vlastných preferencií si môžete vybrať z pestrej palety variánt a farieb. Preferujeme verzie 2×2 alebo 2×4, ktoré umožňujú umiestnenie gramofónu a zosilňovača v primeranej výške. Tento policový diel môžete kúpiť v predajni IKEA od 29.99€ Na trhu sa nachádzajú aj obdobné série policových dielov ako je KALLAX, napríklad v predajniach Kika alebo MÖBELIX. Výhodou je možnosť umiestniť dovnútra aj škatuľu DRÖNA a zabrániť tak prášeniu na platne, pokiaľ ešte nevyužívate vonkajšie ochranné obaly.
 

Vlastná výroba


Ak ste tvoriví a radi pracujete s drevom alebo inými materiálmi, je toto riešenie asi najzaujímavejšie. Príkladom je jednoduchá verzia poličky z dreva. Vďaka tejto možnosti si viete vytvoriť zaujímavý izbový doplnok ktorý bude presne pasovať a pritom pomôže vyriešiť uskladnenie vašich miláčikov. Predstavivosti sa tu medze nekladú a to je práve najväčšia výhoda. 
 

Rám​Rám je možné využiť na platňu ktorú už nie je možné prehrávať avšak jej obal je natoľko inšpirujúci že si zaslúži byť na očiach a skrášľovať okolie.

Veríme, že sme pomohli pri výbere toho pravého riešenia pre uloženie vinylov. Chceli sme si zodpovedať otázku kam s vinylovými platňami. Okrem správneho uloženia rovnako správne zaobchádzame s platňami. Preto platňu nezabúdame po dohraní rovno uložiť do ukladacieho priestoru. Pokiaľ využívate nejaký iný pôsob pre uloženie vašich LP platní, budeme radi ak sa nám o ňom zmienite v komentároch.

Autor Andrej Saxon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *