Pri väčšej zbierke platní vzniká otázka ako a kde ukladať svoje poklady. Je dobré sa na túto situáciu pripraviť dopredu a premyslieť si, akým spôsobom sa pripravíme na nové prírastky v zbierke. Pri výbere toho správneho miesta pre platne je potrebné myslieť na viacero faktorov, aby sme predišli zaprášeným, zvlneným, zlomeným alebo dokonca plesnivým platniam:


Príklad ideálneho uloženia

Čo teda robiť?

 1. Nevystavovať platne nadmernému teplu. Príkladom môže byť priame slnečné svetlo. Dlhodobejším vystavením LP priamemu slnku, môže nastať deformácia plastu, teda zvlnenie platne, ktoré v niektorých prípadoch úplne znemožňuje jej prehrávanie. Rovnaká situácia môže nastať, pokiaľ by sme platne umiestnili blízko radiátora alebo  iného zdroja tepla. Tiež nie je vhodné skladovať ich v podkroviach, pivniciach alebo v garážach, kde hrozia teplotné extrémy.
 2. Udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti. Ideálne je nemať platne v miestnosti s vysokou vlhkosťou, ktorá môže obaly zvlniť a výrazne poškodiť kvalitu a pevnosť obalov, ktoré následne strácajú na svojej ochrannej schopnosti.
 3. Ukladať platne vertikálne. Pokiaľ by ste platne dlhodobo ukladali vodorovne na seba, tlak ktorý by na ne pôsobil môže spôsobiť že sa zvlnia a tým sa znehodnotia. V najhoršom prípade môžu ak prasknúť.
 4. Neukladať platne natesno. V takomto prípade dochádza k poškodeniu a nadmernému opotrebovaniu obalu.
 5. Nemiešať uloženie LP a SP. Ak by ste pomedzi svoje LPčky uložili aj single, neurobili by ste práve najlepšie – riskujete tak poškodenie papierových obalov kvôli nerovnomerne rozloženému tlaku. 
 6. Ukladať platne do pevnej police. Pre milovníkov presných čisel je to váha pôsobiaca na policu 50kg/1m. Skladujte ich v úložných riešeniach z materiálov, ktoré sú odolné voči statickej elektrine, napríklad drevo a kartón, nikdy nie kov.
 7. Po dohraní odložiť platňu na miesto. Je to ideálny spôsob ako predĺžiť životnosť svojich pokladov.

Tieto rady pochádzajú od americkej Kongresovej knižnice, ktorá udržiava a stará sa o zbierku 125 000 vinylových platní, takže ak niekto vie ako správne skladovať platne, sú to práve oni. Pokiaľ to s archiváciou myslíte rovnako vážne ako oni, mali by ste platne držať v miestnosti s teplotou 8-10°C pri relatívnej vlhkosti 35-40%.

Kam s nimi?

Aby ste tieto rady mohli dodržiavať, budete potrebovať úložné miesto kam budete platne ukladať 🙂 Niekedy sa úplne stačí len porozhliadnuť okolo seba a vybrať si vhodné riešenie a postupne si zberateľ vie prejsť evolúciou v ukladaní svojich LP. Z našich vlastných skúseností preto prinášame pár zaujímavých tipov:

 • Banánová krabica


  Aj keď sa to možno nezdá, je to veľká pomocníčka. Hoci nie je najestetickejším riešením, pre začínajúcu zbierku je ideálna a dokážete ju zohnať zadarmo skoro v každom supermarkete. Pre skrášlenie odporúčame polep tematickými nálepkami, hlavnou výhodou – ostanú €€ na platne​ 🙂 
   
 • Škatuľa DRÖNA
  Oproti banánovej krabici sa jedná o estetickejšie riešenie. Je kompaktná a dokáže uskladniť približne rovnaké množstvo LP ako predošlé riešenie. V sieti predajní IKEA ju viete kúpiť za 3.49€ je to ekonomické a štýlové riešenie pri menšej zbierke do 50 kusov.
   
 • Policové diely KALLAX

  Sú dostupným riešením, ktoré poskytuje viacero možností. Podľa vlastných preferencií je možné si vybrať z pestrej palety variánt a farieb. Preferujeme verzie 2×2 alebo 2×4, ktoré umožňujú umiestnenie gramofónu a zosilňovača v primeranej výške. Tento policový diel môžete kúpiť v predajni IKEA od 29.99€ Na trhu sa nachádzajú aj obdobné série policových dielov ako je KALLAX, napríklad v predajniach Kika alebo MÖBELIX. Výhodou je možnosť umiestniť dovnútra aj škatuľu DRÖNA a zabrániť tak prášeniu na platne, pokiaľ ešte nevyužívate vonkajšie ochranné obaly.
   
 • Vlastná výroba


  Ak ste tvoriví a radi pracujete s drevom alebo inými materiálmi, je toto riešenie asi najzaujímavejšie. Príkladom je jednoduchá verzia poličky z dreva. Vďaka tejto možnosti si viete vytvoriť zaujímavý izbový doplnok ktorý bude presne pasovať a pritom pomôže vyriešiť uskladnenie vašich miláčikov. Predstavivosti sa tu medze nekladú a to je práve najväčšia výhoda. 
   
 • Rám  ​Je možné ho využiť na platňu ktorú už nie je možné prehrávať avšak jej obal je natoľko inšpirujúci že si zaslúži byť na očiach a skrášľovať okolie.

Veríme, že sme pomohli pri výbere toho pravého riešenia pre uloženie vinylov. Okrem správneho uloženia je rovnako dôležité zaobchádzanie s platňami, preto platňu nezabúdame po dohraní rovno uložiť do ukladacieho priestoru. Pokiaľ využívate nejaký iný pôsob pre uloženie vašich platní, budeme radi ak sa nám o ňom zmienite v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *