Aj na vás prišiel ten moment, keď túžite vyšperkovať svoju zbierku nahrávok a rozšíriť vašu zvukovú paletu o dávku klasickej hudby na vinyle? Úžasné! Ale kde začať? Dobrá správa je, že kvalitná Klasická hudba na vinylovej platni sa dá nájsť pomerne ľahko. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť pred tým, ako sa pustíte do horlivého nakupovania.
1. Nakupujte sencond hand
Nahrávací priemysel v 80. rokoch takmer úplne prešiel z vinylov na CD. Dokonca aj dnes, napriek tomu., že sa mnohí umelci snažia priniesť LP platne naspäť do popredia, klasické nahrávacie značky neupustia z kompaktných diskov.
Samozrejme, existujú výnimky, ale novo vydané klasické nahrávky na vinyle sú skôr raritou. Na druhej strane, 50., 60. a 70. roky boli zlatou érou klasických LP platní.
Poďme na chvíľočku stereotypizovať: Predstavte si typického zberateľa nahrávok klasickej hudby zo 60. a 70. rokov. Nie ste ďaleko, ak si predstavíte vzdelaných ľudí v strednom veku žijúcich v bohatších mestách s peknými zvukovými systémami a úhľadne udržiavanými gramofónovými skriňami. Na týchto zberateľoch je, že mnohí z nich sa priam puntičkársky starali o svoje LP platne, až kým a) nezmenšili svoje zbierky, alebo b) nezomreli. To znamená, že trh je plný veľmi dobre zachovaných, použitých LP platní s klasickou hudbou, ktoré môžeme zbierať priam ako opadané jablká pod stromom.
Téme ako nakúpiť na burze platní sme sa venovali v jednom z minulých článkov. Vďaka novodobým trendom v zberateľstve jazzu a klasického rocku, máme skutočne bohatú ponuku klasických vinylov a skutočne nízky dopyt. To znamená, že toto je trh kupujúcich, pokiaľ ide o kvalitné, používané klasické platne. Nedominovať rebríčkom popularity má občas svoje výhody.
2. Sústreďte sa na tieto značky
Rovnako ako Columbia, Blue Note a Verve sú dôveryhodné značky pre jazzové LP platne, existuje niekoľko významných amerických a európskych klasických nahrávacích spoločností, ktoré by ste mali poznať.
Toto samozrejme nie je celý zoznam, ale sú to klasické značky, ktorým môžete dôverovať: Decca (Spojené kráľovstvo), EMI (Spojené kráľovstvo), Mercury (USA) a RCA Victor (USA).
3. Vyberte si žáner v rámci žánra
Vo väčšine obchodov s nahrávkami je celá história západnej umeleckej hudby – od stredovekého spevu cez taliansku operu až po elektronický experimentalizmus 60. rokov – zhrnutá do jednej časti označenej ako „klasická“. Nikoho by sme nesúdili, ak by sa v tom nevedel orientovať. Tu je niekoľko kategórií, ktoré môžete jednotlivo preskúmať:
Komorná hudba je podžáner, ktorý zvyčajne znie skvele na hi-fi; sláčikové kvartetá sú v podstate jazzové kombá klasickej hudby. Táto hudba umožňuje skvelé domáce počúvanie a pre mnohých je o niečo ľahšie dostať sa do nej ako do plnej symfónie. Ak sa vrhnete na komornú hudbu, môžete preskúmať širokú škálu skladateľov, a to všetko pri budovaní skvelej zbierky .
Ak nie ste veľkým fanúšikom opery, nekupujte veľké, krabicové súbory kompletných opier. Namiesto toho hľadajte albumy s najväčšími hitmi s jedným sopranistom alebo tenorom. Je to dobrý spôsob, ako sa zoznámiť s najlepšími áriami z mnohých opier a zároveň preskúmať veľké hlasy 20. storočia. Podobne ako bluesoví speváci, aj operní speváci majú odlišné štýly, ktoré sa oplatí spoznať. Na týchto umelcov sa určite odporúčame pozrieť: Maria Callas, Joan Sutherland, Leontyne Price, Jessye Norman, Enrico Caruso a Luciano Pavarotti.
Ak sa rozhodnete vyskúšať počúvať symfónie, vyberte si len jedného alebo dvoch skladateľov a detailne preskúmajte ich diela. Počúvali ste niekedy Beethovenovu Šiestu?
Concerto, alebo koncert pre sólo je symfonickým dielom, v ktorom dominuje sólista (zvyčajne na husliach alebo klavíri). Určite by sme ho zaradili do zoznamu pod žánrov, ktoré sa oplatí preskúmať.
A samozrejme, nebojte sa preskúmať aj diela avantgardných skladateľov ako John Cage, Philip Glass a Karlheinz Stockhausen z 20. storočia. Ich hudba nie je vždy ľahká na počúvanie, ale ak navodíte správnu atmosféru, stojí to za to.
4. Orientujte sa podľa národností a kultúrneho dedičstva
Nepoznáte všetky mená na obale LP platne? To nevadí. Skúste priradiť interpretov a skladateľov podľa národnosti (často môžete hádať na základe ich priezvisk) a urobiť na základe toho informovaný odhad. Vo všeobecnosti ruskí umelci naozaj dobre hrajú ruskú hudbu a Taliani sú skvelí v tom, ako spievajú talianske árie. Toto nie je pravidlo vtesané do kameňa, ale nič nepokazíte, keď budete počúvať, ako Horowitz hrá Rachmaninoff alebo Pavarotti spieva Pucciniho.
5. Zoznámte sa s nasledujúcimi orchestrami
New York, Boston, Chicago, Philadelphia a Cleveland. Toto sú americké orchestre „Big Five“, ktoré dominovali klasickej hudbe v 20. storočí. Ak chcete zabaviť, vezmite si rovnakú symfóniu a porovnajte jej podanie s dvomi alebo tromi z týchto orchestrov.
Bez ohľadu na to, čo sa vám podarí vyloviť z koša s týmito nahrávkami…. Klasická hudba na vinylovej platni, nezabudnite, že ste vo výhode, pretože veľa nakupujúcich tieto nahrávky ignoruje. berte, kým ešte nie sú horúce!