Nezáleží na vašom obľúbenom žánri, všetci máme tie albumy, ktoré s nami ostávajú navždy. Sú to albumy, ktoré majú všetko, čo potrebujeme. Skvelé piesne, dobré inštrumentály, fantastickú kvalitu, a ešte k tomu aj zaujímavý príbeh. Pozrime sa teda spolu na LP platne s dobrým príbehom a ešte lepším zvukom.
Niekedy máme problém rozhodnúť sa len pre zopár takýchto nahrávok. Ak sa pokladáte za hudobného nadšenca, pravdepodobne viete vymenovať rovno niekoľko albumov, pri ktorých tvorbe museli stáť všetky múzy. Obzvlášť ak ich vlastníte na LP platni.
V tomto článku preberieme 3 takpovediac „perfektné“ albumy a prečo ich pokladám za majstrovské diela. A keď sa dočítate na koniec, dajte nám vedieť, ktoré albumy sú medzi vašimi top 10 a aký príbeh sa s nimi spája.
Counting Crows – August & Everything After
Pre mňa je prvý album Counting Crows jeden z najlepších debutových albumov v Pop Rockovom žánri. Na jednej strane je veľmi ležérny, no zároveň je vrcholom umeleckého remesla.
Pôsobivá prvá pieseň – Round Here vás ihneď priam vtiahne, čo z nej robí dokonalú úvodnú pieseň. Pomaly sa rozbiehajúci Hammond Organ v prvej pasáži tvorí perfektné základy, na ktorých je postavený celý album. Pôsobí ako lepidlo, ktoré drží celú album po hromade, kým vás prevedie od začiatku až do samého konca.
A&EA je taktiež úžasné dielo, keďže bol vytvorený predtým, ako sa v polovici deväťdesiatych rokov naozaj rozbehla „loudness war“ (trend rapídne sa zvyšujúcich audio levelov v nahranej hudbe). Databáza dr.loudnesswae ukazuje hodnotenie 10 pre pôvodné vydanie, pričom vinyl dostal 12. Čo sa týka zvuku, producent T-Bone Burnett si podľa mňa zaslúži medailu za najlepšie znejúci album od Counting Crows. Všetky nástroje sú oddelené, no perfektne vyvážené. Keď pridáte hlasitosť, rytmus má ten správny dopad.
Red Hot Chilli Peppers – Blood Sugar Sex Magik
Blood Sugar, ktorý bol nahraný v roku 1991 v dome v LA predstavuje ostrý kontrast ku Californication. Ten nám Red Hot Chilli Peppers priniesli v 1999-tom. Californication, známy aj pre svoju úlohu , ktorú zohral v „loudness war“, je z producentského hľadiska míle vzdialený od albumu, ktorý kapele pomohol odštartovať ich raketový úspech.
To, že bol Blood Sugar nahraný v rezidentskom sídle ho robí ešte pôsobivejším. Dokazuje, že na vytvorenie skvelého albumu nepotrebujete luxusné nahrávacie štúdio. V skutočnosti je niekedy opak pravdou. Občas umelcom prospieva dostať sa preč z akusticky upraveného, tmavého nahrávacieho štúdia, aby pomohli nechať prekvitať kreativitu.
Blood Sugar určite nie je prvý a trúfam si povedať, že ani posledný album, ktorý bol nahraný v dome. Mnohí nadšenci rocku pravdepodobne vedia, že Led Zeppelin nahrali svoju klasiku Led Zep IV vo vidieckom sídle s názvom Headley Grange v Hampshire. Od vtedy sa tento dom stal akousi mekkou pre fanúšikov. Najmä slávne schodisko, ktoré použili na vytvorenie charakteristického štadiónového zvuku bubnov, ktorý je tak jasne počuť v skladbe „When the Levee Breaks“ sa teší popularite medzi fanúšikmi.
Nepochybujem, že keď Chilli Peppers začali s nahrávaním Blood Sugar, boli silne ovplyvnení tým, čo dosiahli Led Zeppelin. V tomto albume Chilli Peppers sa všetko spojilo priam dokonale. Bubnovanie Chada Smitha na týchto nahrávkach zvlášť vyniká; čisté, bez prehnanej kompresie a bez nadmernej produkcie, ktorú poznáme z 80.rokov – skutočne môžete precítiť zvuk každého úderu.
Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si pozrieť aj DVD Funky Monks, ktoré dokumentuje, ako kapela nahrávala v „The Mansion“ v LA. Zachytáva ich ešte pred celosvetovou slávou, a tesne predtým, ako sa gitarista John Frusciante po väčšinu 90. rokov dostal pod vplyv heroínu, ktorý ho takmer zabil.
Fleetwood Mac – Rumours
Uznávam, je to trochu klišé, ale musím to spomenúť, lebo asi žiadny iný album nemá taký zaujímavý príbeh. Nepokoje romantického rázu medzi členmi kapely sú dobre zdokumentované a preto tu nebudem zachádzať do podrobností. Menej známe však je, že album sa takmer nikdy nedostal k lisu.
Ak hocikto z čitateľov niekedy analógovo nahrával hudbu, iste dobre vie, že je to veľký rozdiel od moderného digitálneho nahrávania prostredníctvom systému ako Pro-Tools. S analógovým zvukom nemôžete jednoducho a rýchlo vytvárať nekonečný overdub (overdub, alebo vrstvenie, je technika používaná pri zvukovom nahrávaní. Vopred nahraté zvukové stopy sa prehrávajú a monitorujú, pričom sa nahrávajú aj nové, zdvojené alebo rozšírené stopy do jednej alebo viacerých pôvodných stôp) tak, ako v digitálnej sfére.
Počas nahrávania Rumours skupina spolu s producentmi (Ken Caillat a Richard Dashut) bojovali s dokončením overdub procesu kvôli nepokoju v kapele, ale aj komerčnému tlaku. Z tohto dôvodu sa pôvodné pásky poškodili opakovaným prehrávaním a mixovaním, až to skončilo dunivým a nezáživným zvukom bicích. Na vrátenie do pôvodnej kvality museli zohnať špecialistu, ktorý porovnal dve kópie a použil oscilátor s premenlivou rýchlosťou a slúchadlá na priradenie záložných pások k poškodenému originálu. Prehrávaním poškodených stôp v jednom uchu a záložných pások v druhom dokázal použiť kopák a snare ako časovú referenciu, aby našiel problémy s fázou, čo by naznačovalo, že zdrojové pásky neboli synchronizované. Nepochybne celý proces zvládli s veľkou námahou, ale určite to stálo za to. Alternatívou by bolo prísť o skutočnú, nadčasovú klasiku.
O viac ako 30 rokov neskôr sa v rádiách stále pravidelne hrajú skladby ako Go Your Own Way, Dreams a Don’t Stop. Znakom skutočne znamenitého albumu sú piesne, ktoré ladne prekonajú skúšku časom. A dovolím si tvrdiť, že Rumours obstál lepšie ako mnohé iné.
Podeľte sa o svoje klasiky
Toto boli niektoré z albumov, ktoré by mi robili spoločnosť, ak sa niekedy ocitnem na opustenom ostrove – samozrejme, s gramofónom. A teraz ste na rade vy, napíšte nám komentár a podeľte sa o svoje obľúbené albumy. Aké sú Vaše LP platne s dobrým príbehom a ešte lepším zvukom? Ja si zatiaľ idem vychutnať svoje vinylové kópie Rumours a Blood Sugar Sex Magik.
Prajeme príjemné počúvanie!