Doby kedy bolo vydávanie novej platne veľkou udalosťou sú opäť preč. Náročnejší zberateľ, i keď nemal príležitosť kúpiť všetky vydané tituly z oblasti ktorá ho zaujíma, sa od nepamäti snažil byť obsiahle informovaný. Vydavateľstvá preto v minulosti vydávali propagačné materiály, v ktorých zberateľom sprostredkovávali správy o novinkách na trhu.

First chats

Nezávisle na propagačných materiáloch postupne naberali na význame odborné časopisy, orientované na maximum informácií o platniach a starostlivosti o ne. Častou témou bola aj úspešnost jednotlivých vydavateľstiev na svetovom truhu. Na svete vychádzalo množstvo časopisov (niektoré z nich existujú stále), určených na presné a včasné podávanie správ a tém pre tých, ktorí sa zaoberali vinylovými platňami. Či už profesionálnym používateľom – producentom, obchodníkom, dramaturgom, technikom, alebo širokej hudobne žijúcej verejnosti. Obidve tieto skupiny potrebovali odborne fundované a pohotovo podávané informácie zo sveta vinylu.

Vo svete existovali dva – tri časopisy, ktoré si získali v odbornej gramofónovej tlači vedúce postavenie svojou univerzálnosťou a solídnosťou informácií. Žiadny gramofónový profesionál by sa vtedy neobišiel bez sledovania správ v americkom časopise Billboard®


Toto periodikum prinášalo prehľad o reprodukovanej hudbe predovšetkým zo Spojených štátov, počínajúc televíziou, rozhlasom a končiac poslednými vinylovými nahrávkami. O vážnej hudbe sa tu písalo menej. Avšak bola tu rubrika ‘Best selling classical LP’s‘ (Rubrika najpredávanejších LP s vážnou hudbou) bola dobrým zdrojom informácií pre orientáciu milovníkov platní v jeho začiatkoch.

Rovnako rubrika desiatich najpredávanejších platní v rôznych krajinách ‘Hits of the world‘ bola doslova katechizmom na pokračovanie 🙂 Najzaujímavejšou a najvyhľadávanejšou bola rubrika ‘HOT 100‘, ktorá uvádzala 100 najpopulárnejších piesní rôznych žánrov v Spojených štátoch. Tento rebríček bol avízom pre všetkých predajcov a obchodníkov, ktorí vďaka nemu vedeli čo bude v najbližších týždňoch módou nielen v USA, ale napríklad i v západnej Európe či Japonsku. Časopis bol zaujímavý ešte aj z iného hľadiska. Bývali v ňom uverejňované zaujímavé rozhovory, detailné firemné správny, odkazy interpretov, základné informácie o novinkách v HiFi technike a tak ďalej… 



                                     Vydanie časopisu Billboard z 28. februára 1970.


Kompletnú históriu nájdete v Archíve časopisu Billboard®
 


Časopis Billboard sa stal nezabudnuteľnou súčasťou hudobného sveta. Aktuálne zverejňuje viaceré svetovo uznávané hudobné rebríčky, ktoré na týždennej báze sledujú popularitu skladieb a hudobných albumov v rôznych kategóriách. Najpopulárnejším rebríčkom je už vyššie spomínaný Billboard HOT 100, v ktorom nájdeme hodnotenie sto najpopulárnejších skladieb bez ohľadu na žáner a je najčastejšie používaným meradlom pri hodnotení skladieb v USA. Aktuálne poradie rebríčka, s dĺžkou umiestnenia piesne a interpreta, nájdete priamo na stránke HOT 100 časopisu Billboard.

the Billboard HOT 100 anniversary

Súbežným a rovnako zaujímavým rebríčkom je Billboard 200. Jedná sa o obdobný rebríček určený pre hodnotenie predaja hudobných albumov a EP v USA, ktorý týždenne publikuje časopis Billboard. Aktuálny rebríček sa rovnako nachádza na stránke Billboard 200′ časopisu Billboard.

Pre nás, milovníkov vinylov, je v súčasnosti najzaujímavejší rebríček ‘Vinyl Albums’ ktorý sa venuje práve najpredávanejším vinylovým albumom. Na jeho stránke Vinyl Albums’ nájdete prvé top 3 tituly. Pre kompletné zobrazenie tohto rebríčka si však musíte Billoard predplatiť.

Aby toho nebolo v rámci aktivít časopisu málo, na konci každého roku v decembri udeľuje Billboard svoju celoročnú cenu Billboard Music Awards podľa výsledkov zo všetkých svojich rebríčkov pre najlepší: singel /album/ a umelca alebo umelcov. Výsledky sú následne publikované v koncoročnom hodnotení Billboardu a vydané ako American Top 40 a vysielané v rádiu American Country Countdown. Hodnotenie je časovo ohraničené od prvého decembrového týždňa minulého roku do posledného novembrového týždňa aktuálneho roku.

         

Pár zaujímavostí o časopise Billboard:

  • v začiatkoch bol časopis zameraný len na reklamu a vystupoval pod názvom ‘Billboard Advertising’
  • prvý krát sa začal venovať hudbe a hudobným nosičom na prelome 19-teho a 20-teho storočia
  • pôvodne sa venoval klasickej hudbe
  • 4. januára, 1936 magazín Billboard publikoval svoju prvú hudobnú hitparádu
  • ročne vychádza 41 čísel
  • Najdlhšie, až 741 týždňov sa v rebríčku udržal album Dark side of the Moon od kapely Pink Floyd 
  • Najviac umiestnení albumu na prvej priečke dosiahla kapela The Beatles s  počtom umiestnených albumov 19


Téma časopisov ktoré sa venovali LP je dosť široká, preto sa v nasledujúcom pokračovaní budeme venovať rovnako významnému americkému časopisu.

 

Autor Andrej Saxon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *